Úvod ZO ZAHRANIČIA Európsky obranný priemysel zrejme nebude schopný splniť očakávané objednávky munície pre Ukrajinu

Európsky obranný priemysel zrejme nebude schopný splniť očakávané objednávky munície pre Ukrajinu

Foto: archív

Nedostatok výbušnín by mohol spomaliť snahu európskych krajín dodávať Ukrajine muníciu, ktorú používa vo vojenskom konflikte s Ruskom. Na svojej webovej stránke o tom informoval denník Financial Times.

Zdroje z prostredia zbrojárskeho priemyslu pre Financial Times uviedli, že nedostatok strelného prachu, plastických trhavín a trinitrotoluénu by mohol oddialiť plánované zvýšenie produkcie munície až o tri roky. Znamená to, že európsky obranný priemysel zrejme nebude schopný splniť očakávané objednávky pre Ukrajinu.

Nemenovaný nemecký predstaviteľ spomenutému denníku povedal, že „zásadným“ problémom je, že európsky zbrojársky priemysel „nie je v dobrom stave na to, aby zvládol rozsiahlu vojnovú výrobu“.

Európska únia sa okrem iného zaviazala urýchliť dodávky 155-milimetrových delostreleckých granátov. Očakáva sa, že krajiny Európskej únie podpíšu dohodu o dodávke takýchto granátov pre Ukrajinu.

Vysoký predstaviteľ EÚ uviedol, že dohodu by mala podpísať väčšina z 27 krajín bloku, niektoré však návrh stále skúmajú. Ukrajina už dlho požaduje viac zbraní na posilnenie svojej armády. Ide predovšetkým o delostrelecké granáty, ktorých obe strany denne vypália tisíce kusov.