Úvod Politika Európsky súdny dvor zrušil sankcie proti Janukovyčovi

Európsky súdny dvor zrušil sankcie proti Janukovyčovi

Foto: archív

Všeobecný súd, prvostupňová inštancia Súdneho dvora EÚ so sídlom v Luxemburgu, zrušil ekonomické sankcie proti siedmim členom bývalej ukrajinskej vlády vrátane exprezidenta Viktora Janukovyča. Rozhodnutie sa týka obmedzení zavedených v rokoch 2014 až 2018.

Reštrikcie v podobe zmrazenia finančných prostriedkov hospodárskych zdrojov sa okrem Janukovyča týkali jedného z jeho synov Oleksandra Janukovyča, bývalého premiéra Sergeja Arbuzova, bývalého ministra pre štátnu pokladnicu Oleksandra Klymenka, bývalého generálneho prokurátora Viktora Pšonku, jeho syna Artema Pšonku a bývalého vedúceho administratívy prezidenta Ukrajiny Andrija Kľujeva.

Rada EÚ v reakcii na vtedajšiu krízu na Ukrajine rozhodla o zavedení sankčného režimu proti osobám, ktoré považovala za zodpovedné za spreneveru ukrajinských štátnych fondov. Viktor Janukovyč a jeden z jeho synov v rokoch 2016 a 2017 podali sťažnosť na Všeobecný súd EÚ proti konaniam, ktorými sa predlžovalo zmrazenie ich finančných prostriedkov. V roku 2018 podali sťažnosť aj ostatné osoby zo sankčného zoznamu.

Súd rozhodol, že ruší právne akty Rady EÚ o rozširovaní reštriktívnych opatrení na obdobia od 6. marca 2016 do 6. marca 2017 a od 6. marca 2017 do 6. marca 2018 v prípade Viktora Janukovyča a jedného z jeho synov, a od 6. marca 2018 do 6. marca 2019 v prípade ostatných osôb na sankčnom zozname prijatom v marci 2014.

Janukovyč bol ukrajinským prezidentom v rokoch 2010 až 2014. Krajinu opustil po tom, ako sa v nej po euromajdane – ktorý dnes mnohí považujú za štátny prevrat riadený zo zahraničia – vymenila moc. Kyjev proti nemu vedie niekoľko súdnych procesov.