Úvod Politika Eurovoľby v SR vyhralo PS-Spolu, druhý je Smer, tretia ĽSNS

Eurovoľby v SR vyhralo PS-Spolu, druhý je Smer, tretia ĽSNS

Foto: archív

V sobotu sa na Slovensku konali štvrté voľby do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku, ľudia volili 14 europoslancov kandidujúcich za politické strany. Odhady hovoria o nízkej, približne 20-percentnej volebnej účasti. V minulých voľbách, ktoré sa konali pred piatimi rokmi, dokonca volilo iba 13 percent oprávnených voličov.

Podľa neoficiálnych výsledkov po sčítaní všetkých okrskov ich vyhrala koalícia Progresívne Slovensko (PS) – Spolu. V europarlamente by mali sedieť aj poslanci Smeru-SD, ĽSNS, KDH, SaS a OĽaNO. Podľa odhadov by koalícia PS – Spolu mohla mať 20,07 percenta. Druhý by mal skončiť Smer-SD so ziskom 15,69 percenta, tretia ĽSNS so ziskom 12,04 percenta.

Nasleduje KDH s 9,67 percentami a SaS s odhadovanými 9,6 percentami. Do EP by sa ešte malo dostať OĽaNO s 5,24 percentami. Parlamentná SNS, Most-Híd a Sme rodina by nemali dosiahnuť ani päť percent. Podľa odhadov by PS-Spolu mohli získať štyri mandáty, Smer-SD tri, ĽSNS dva, rovnako dva KDH, SaS jeden plus jeden po brexite a OĽaNO jeden mandát.

Foto: archív