Úvod ZO ZAHRANIČIA Eutelsat vypol vysielanie ruského televízneho kanála RT DE

Eutelsat vypol vysielanie ruského televízneho kanála RT DE

Foto: archív

Nemecký mediálny regulátor MABB nariadil európskemu družicovému operátorovi Eutelsat 9B, aby zo svojej ponuky odstránil nový televízny kanál RT DE vysielajúci v nemčine zo štúdií v Moskve.

Televízia RT o tom informovala na svojom konte na sociálnej sieti, pričom dodala, že toto rozhodnutie nemeckého úradu napadne na súde, pretože – okrem iného – porušuje Európsky dohovor o cezhraničnej televízii.

Šéfredaktorka mediálnej skupiny Rossija segodňa a RT TV Margarita Simoňjanová v reakcii na vývoj udalostí vyjadrila nádej, že Moskva zareaguje na kroky nemeckého mediálneho regulátora. Následne ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov nevylúčil, že Moskva bude nútená prijať odvetné opatrenia.

Programy kanála RT je naďalej možné sledovať na jeho webovej stránke, cez Smart TV a mobilnú aplikáciu. Ruské ministerstvo zahraničných vecí predtým uviedlo, že Nemecko robí všetko pre to, aby na svojom území znemožnilo družicové vysielanie RT.

Šestnásteho decembra RT TV oznámila, že videohosting na YouTube vymazal jej nový kanál RT auf Sendung, kde sa naživo vysielal nemeckojazyčný televízny kanál RT DE, spustený v ten istý deň.

Služba YouTube v Nemecku v septembri zablokovala dva videokanály televíznej siete Russia Today. Oficiálne to zdôvodnila porušením pravidiel týkajúcich sa zverejňovania nepravdivých informácií o koronavírusovej infekcii a nerešpektovanie pravidiel používania platformy. Ani jeden zo zrušených účtov nebolo možné obnoviť.