Úvod Zaujímavé Expert: Riziko nákazy koronavírusom v lietadle je nízke

Expert: Riziko nákazy koronavírusom v lietadle je nízke

Foto: archív

David Powell, zdravotnícky expert Medzinárodného združenia leteckých dopravcov International Aviation Transport Association, združujúce 290 leteckých spoločností, tvrdí, že riziko nákazy novým koronavírusom pre cestujúcich v lietadle je nízke. Médiá o jeho stanovisku informovala hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková.

„Celkovo je riziko nákazy ochorením COVID-19 počas letu nízke. Vzduch v kabíne lietadla je veľmi čistý. Je to kombinácia stopercentného čerstvého vzduchu a istého množstva recyklovaného vzduchu, ktorý prechádza HEPA filtrom.

Ten odstraňuje vzduchom prenášané častice a čistí vzduch každé 3 – 4 minúty. Ide o rovnaký filter, aký sa používa aj na operačných sálach a ktorý odstraňuje všetky mikroorganizmy,“ priblížil Powell.

Podľa jeho slov prišlo len k zopár prípadom prenosu na palube lietadla a ide o výnimky. „V jednej krajine zdravotnícke orgány sledovali 1100 ľudí nakazených chrípkou a nezaevidovali ani jediný prenos choroby z cestujúceho na cestujúceho,“ doplnil Powell.

Domnieva sa, že dôvodom je umiestnenie sedadiel cestujúcich na palubách tak, že nesedia čelom k sebe, sedadlá lietadiel predstavujú fyzickú bariéru a vzduch cirkuluje od stropu k podlahe, čím kvapôčky smerujú zhora nadol. Ševčíková zdoplnila, že podľa odborného leteckého portálu Aviation Week možno rovnako považovať prenos vírusu na palube lietadla na cestujúceho či posádku za zriedkavý.