Úvod ZO ZAHRANIČIA Expert z WHO: Svet pandémiu koronavírusu do konca roka nezdolá

Expert z WHO: Svet pandémiu koronavírusu do konca roka nezdolá

Foto: archív

Riaditeľ programu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre núdzové situácie Michael Ryan varoval, že je predčasné a nerealistické myslieť si, že pandémia nového koronavírusu skončí do konca tohto roka. Dodal, že účinné vakcíny môžu aspoň pomôcť zastaviť počet hospitalizácií a úmrtí.

Svet by sa mal podľa jeho slov zamerať na jediný cieľ, ktorým je čo najviac znížiť počet prípadov nakazených, a zabrániť tak vzniku nových variantov. „Ak budeme konať múdro, môže sa nám podariť zastaviť hospitalizácie a úmrtia a túto tragédiu spojenú s pandémiou,“ povedal Ryan na tlačovom brífingu.

„Ak budú mať vakcíny vplyv nielen na úmrtia a hospitalizácie, ale aj značný dosah na dynamiku a riziko šírenia nákazy, potom verím tomu, že sa posunieme smerom k zvládnutiu tejto pandémie,“ vyhlásil.

Vírus však neprestáva naberať na sile, dodal expert WHO s tým, že počet novoinfikovaných v celosvetovom meradle sa po siedmich týždňoch klesania opäť začal zvyšovať. Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus apeloval na to, aby sa v každej krajine sveta počas prvých 100 dní roku 2021 začalo s očkovaním zdravotníkov.

„Je povzbudivé vidieť, že sa spúšťa očkovanie zdravotníckych pracovníkov v nízkopríjmových krajinách, no je poľutovaniahodné, že k tomu prichádza takmer tri mesiace po tom, čo sa očkovanie začalo v niektorých z bohatších štátov,“ povedal šéf WHO.

Kritizoval tiež postup štátov, ktoré pri očkovaní uprednostňujú mladších a zdravších dospelých s nižším rizikom vo svojej vlastnej populácii pred zdravotníkmi a staršími ľuďmi v iných častiach sveta.

„Toto sú spoločné preteky proti vírusu. Nežiadame od krajín, aby vystavili riziku  vlastných ľudí. Všetky krajiny vyzývame, aby boli súčasťou globálneho úsilia s cieľom zastaviť vírus všade na svete,“ dodal.