Úvod Ľudia Expredseda NR SR Pavol Paška zomrel vo veku 60 rokov na infarkt

Expredseda NR SR Pavol Paška zomrel vo veku 60 rokov na infarkt

Foto: archív

Na infarkt zomrel bývalý predseda Národnej rady SR a podpredseda Smeru-SD Pavol Paška (Smer-SD). Skonal v piatok dopoludnia na parkovisku v areáli Železničnej nemocnice s poliklinikou Košice, potvrdil to hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ. Už od rána sa údajne Paška cítil zle, do nemocnice ho viezol jeho osobný lekár. Personál nemocnice mu už pomôcť nedokázal, keďže už ani nestihol vystúpiť z auta. Len pred tromi týždňami oslavoval jubileum 60 rokov.

Pavol Paška sa narodil 23. februára 1958 v Košiciach. Vysokoškolské štúdium skončil promóciou v roku 1985. Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave vyštudoval filozofiu a estetiku. Pred vysokoškolským štúdiom pracoval v rokoch 1979 a 1980 v štátnom podniku Zdroj v Košiciach. V rokoch 1985 a 1986 pôsobil v Krajskom osvetovom stredisku v Košiciach. Do roku 1992 pracoval v Obvodnom národnom výbore, neskôr na Miestnom úrade KVP v Košiciach. V roku 1992 začal súkromne podnikať.

Od roku 2002 bol poslancom Národnej rady SR za stranu Smer (neskôr Smer-SD). Po septembrových parlamentných voľbách v roku 2002 bol členom Výboru NR SR pre zdravotníctvo a členom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS a od 24. augusta 2004 predsedom Zahraničného výboru NR SR.

Mandát poslanca NR SR získal aj v ďalšom volebnom období parlamentu v júni 2006. Od 4. júla 2006 do 8. júla 2010 prvýkrát zastával post šéfa slovenského zákonodarného zboru. Vo volebnom období 2010-2012 bol ako opozičný poslanec NR SR predsedom poslaneckého klubu strany Smer-SD.

Foto: archív

Po víťazstve strany Smer-SD opäť predsedal od 4. apríla 2012 NR SR. Paška 18. novembra 2014 oznámil poslaneckému grémiu strany Smer-SD, že sa vzdáva funkcie predsedu Národnej rady SR a zároveň aj mandátu poslanca NR SR. Dlhší čas vtedy čelil kritike zo strany opozície aj v súvislosti s kauzou nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Od mája 2003 bol podpredsedom strany Smer-SD. Túto stranícku funkciu zastáva do 10. decembra 2016, kedy už na sneme strany v Prešove nekandidoval.

Za pôsobenia Pavla Pašku prišlo k renovácii interiéru zákonodarného zboru a sprísneniu pravidiel pohybu novinárov v budove parlamentu. Z Paškovej iniciatívy a pod jeho dohľadom sa uskutočnila druhá najrozsiahlejšia rekonštrukcia Bratislavského hradu v histórii tejto národnej kultúrnej pamiatky, ktorej správcom je NR SR.