Úvod Spoločnosť Exprezident Gašparovič “pokrstil” knižku o zločinoch ukrajinského Majdanu

Exprezident Gašparovič “pokrstil” knižku o zločinoch ukrajinského Majdanu

Foto: Michaela Kolimárová

Dramatický vývoj udalostí na Ukrajine za posledné tri roky prináša kniha Vojna v tieni Majdanu s podtitulom Pravda o ukrajinskom konflikte. Napísali ju traja slovenskí publicisti Ľudovít Števko, Marek Mahút a Vladimír Mohorita, ktorí otvorene a bez politickej korektnosti pomenúvajú príčiny vojnového konfliktu.

V ňom ukrajinská armáda bojovala proti vlastným občanom a nečinne sa prizerala beštiálnemu vraždeniu nevinných civilistov fašistickými polovojenskými skupinami. Odhaľuje, kto z pozadia rozdúchava oheň etnickej nenávisti a koho príkazy plnia ukrajinskí politici.

„Ukrajina je teraz veľký európsky i svetový problém. Oranžová revolúcia ani Majdan nevznikli tam, ale prišli zvonka. Je zlé, keď nespokojní ľudia chcú riadiť krajinu a nebezpečné je, keď nájdu vonku spojencov. Ukrajina si musí vyriešiť svoj problém sama, bez Ruska či USA.

Riešením by boli voľby vo vojnových častiach, v Luhansku a Donecku, no to nechce prezident Porošenko. Je dobré, že kniha vyšla, ale každý si musí utvoriť svoj názor,“ povedal na prezentácii publikácie exprezident SR Ivan Gašparovič, ktorý ju v bratislavskom Hoteli Tatra slávnostne uviedol do života.

Bývalá hlava štátu knižku “krstila” symbolicky pšenicou, ako pripomienku toho, že Ukrajine sa pred zdecimovaním jej poľnohospodárstva hovorilo obilnica Európy, a tiež preto, že autori dúfajú, že knižka zaseje do myslí čitateľov schopnosť samostatne myslieť a odvahu hľadať pravdu.

Úryvky z knižky čítal na prezentácii herec Jozef Šimonovič. (Foto: Michaela Kolimárová)
Úryvky z knižky čítal na prezentácii herec Jozef Šimonovič. (Foto: Michaela Kolimárová)

Podľa jedného zo spoluautorov Ľudovíta Števka Janukovyč nebol významný prezident, ktorého by si bolo treba ctiť. „No to, čo prišlo po Majdane, je oveľa horšie. Je to naozaj veľmi zložitý pretrvávajúci konflikt a bojím sa, že je to začiatok konca suverénnej Ukrajiny, že nastane delenie. Republiky, ktoré si hovoria Luhanská a Donecká sa veľmi ťažko budú chcieť vrátiť späť.

Trauma obyvateľstva je tam príliš veľká. Je to chyba vedenia Ukrajiny, ktoré je oligarchické, skorumpované, ktoré už vo svojej krajine ani nevládne,“ konštatoval Števko. Zároveň uviedol svoje skúsenosti s mnohými u nás žijúcimi Ukrajincami, ktorí všetci odsudzujú občiansku vojnu, keď brat proti bratovi tasí zbraň. Podobné sú výpovede doma bývajúcich Ukrajincov, niekoľko mesiacov žijúcich v pivnici a majúcich veľké problémy s vodou, elektrinou, liekmi, potravinami.

Autori s vydavateľom (Žilinská prvá obchodná) predpokladajú, že kniha zrejme nezostane bez povšimnutia aj zo strany tých, ktorým pravda prekáža. Narážajú na predchádzajúcu propagandu zverejňovanú v médiách o bojoch za slobodu na kyjevskom námestí Majdan. Veľa napovedajú názvy kapitol: Víťazi a porazení z vôle USA, Z fašistu národný geroj?, Mlčiaca Európa, Zverstvá občianskej vojny, Tiene revolúcie, Za oponou hybridnej vojny, Európska únia – rukojemník Kyjeva, Biela kniha a zločiny Euromajdanu, Zoznam ako žáner vojnovej prózy a ďalšie. Fotografická časť dokumentuje vojnový konflikt a jeho hlavné osobnosti, ako aj udalosti, ktoré mu predchádzali.

Foto:  Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová

Video z prezentácie knižky Vojna v tieni Majdanu: