Úvod Z DOMOVA Exprezident Kiska rozumie rozhodnutiu frakcie Kolíkovej v strane Za ľudí

Exprezident Kiska rozumie rozhodnutiu frakcie Kolíkovej v strane Za ľudí

Andrej Kiska. (Foto: archív)

Zakladateľ strany Za ľudí a exprezident Andrej Kiska rozumie rozhodnutiu Márie Kolíkovej a poslancov parlamentu, ktorí sa rozhodli odísť zo strany Za ľudí. Iný scenár sa podľa neho ani nedal očakávať.

Verí, že poslanci budú mať v klube SaS podmienky na uplatnenie svojich schopností a skúseností. Strane Za ľudí želá Kiska reštart, voličom odkázal, že je mu ľúto, čo sa v strane udialo.

„Jediné, čo môžem vyjadriť, je smútok a sklamanie. Stranu Za ľudí som pokladal ´za svoje dieťa´ a ako rodič, ktorému dospejú deti a nechá ich plávať prúdom života, som dúfal, že strana odolá všetkým náporom, ktoré politika prináša,“ napísal Kiska na sociálnej sieti.

Bývalý prezident zopakoval, že po problémoch v strane odporučil predsedníctvu, aby zvolalo mimoriadny snem, na ktorom by sa interne rozhodlo o jej ďalšom smerovaní a možno i o novom predsedovi.

„Predsedníčka strany sa asi začala domnievať, že niektorí členovia by po jej prípadnom opätovnom nezvolení za predsedníčku vyvinuli tlak, aby odstúpila aj z postu ministerky. Využila preto svoje právomoci, zmenila predsedníctvo a snem sa neuskutočnil,“ povedal Kiska.

Šiesti poslanci Národnej rady SR zo strany Za ľudí okolo Márie Kolíkovej končia v strane i poslaneckom klube a odchádzajú do klubu SaS. Klub Za ľudí sa má po ich odchode rozpadnúť, keďže v ňom nebude dostatok poslancov na jeho ďalšie fungovanie.

Predseda SaS Richard Sulík deklaroval záujem udržať vládnu koalíciu aj to, že si SaS nechce nárokovať ďalšie posty v rámci koalície. Jedinou požiadavkou strany má byť zotrvanie Kolíkovej vo funkcii ministerky spravodlivosti. Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová v reakcii povedala, že odchod Kolíkovej frakcie považuje za zradu hodnôt a všetkých členov strany.