Úvod ZO ZAHRANIČIA Exprezident Trump podporil pred voľbami maďarského premiéra Orbána

Exprezident Trump podporil pred voľbami maďarského premiéra Orbána

Donald Trump a Viktor Orbán. (Foto: archív)

Bývalý americký prezident Donald Trump oficiálne podporil maďarského premiéra Viktora Orbána pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. „Maďarský premiér Viktor Orbán skutočne miluje svoju krajinu a chce bezpečie pre svoj ľud,“ verejne vyhlásil Trump.

Je presvedčený, že Orbán odviedol „skvelú prácu pri ochrane Maďarska a zastavení nelegálneho prisťahovalectva“. Podľa exprezidenta USA by malo byť Orbánovi „umožnené pokračovať v jeho úsilí aj po ďalších voľbách“. Trump v dokumente zároveň dodal, že súčasný predseda maďarskej vlády je „silný vodca“, ktorého „všetci rešpektujú“.

Viktor Orbán bol prvým lídrom zo štátov Európskej únie, ktorý v roku 2016 podporil kandidatúru Donalda Trumpa na šéfa americkej administratívy. V roku 2019 Trump Orbána privítal v Oválnej pracovni Bieleho domu.

Počas americkej predvolebnej kampane v roku 2020 Joe Biden hovoril o Orbánovi ako o „zločincovi“ a po Bidenovom zvolení za prezidenta bolo Maďarsko jedinou členskou krajinou EÚ, ktorá nedostala pozvánku na decembrový virtuálny samit pre demokraciu.

Pravdepodobne hlavným vyzývateľom Viktora Orbána v maďarských parlamentných voľbách bude Péter Márki-Zay, nezávislý primátor mesta Hódmezővásárhely. Ten sa označuje za tradičného katolíckeho konzervatívca a prisľúbil, že v prípade zvolenia zruší „homofóbne zákony“ z dielne Orbánovho Fideszu.