Úvod Politika Exprezidenti odporúčajú Kiskovi, aby si slová poradcov overoval

Exprezidenti odporúčajú Kiskovi, aby si slová poradcov overoval

Foto: TASR

Prezident Slovenskej republiky by mal rady svojich poradcov počúvať patrične a overiť si, čo mu hovoria. Aj toto odporučili hlave štátu Andrejovi Kiskovi exprezidenti Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič, ktorých Kiska hostil na tradičnom novoročnom obede.

„Náš pán prezident je bystrý, lebo keď sa stretávame, on sa nás len pýta a nehovorí svoj názor. Ale my radi odpovieme. On sa potom rozhoduje, čo si z toho zoberie. Ale každú radu si treba overiť v praxi, či bude aj platiť.

Ide o to, ako počúvate svojich poradcov, či ich nepočúvate príliš veľa, lebo to je škodlivé. Aj poradcovia sú len ľudia, ktorí sledujú svoje záujmy, preto prezident musí čítať medzi riadkami a nemôže len slepo povedať to, čo mu niekto napíše,“ povedal Schuster.

Foto: TASR
Foto: TASR

Gašparovič zdôraznil, že hlava štátu potrebuje svojich poradcov, ale samotné rozhodnutie je na prezidentovi. Je na ňom, aký názor a odporúčanie si vyberie. „Niekedy sú ťažké rozhodnutia. Za môjho pôsobenia som mal niekoľko takých, kde nebolo jednoduché sa rozhodnúť,“ povedal s dôvetkom, že najťažšie v politike je vyhodnotiť situáciu s dosahmi. Podľa neho slovenský prezident ostáva po skončení funkčného obdobia mimo všetkého.

„Zo zákona má nárok len na auto, šoféra a ochranku, ktorá by ani nemusela byť. Skôr by prezidentovi pomohlo, keby mal možnosti odovzdávať svoje skúsenosti, aby mu fungoval malý sekretariát. Keby mal aspoň jedného človeka, ktorý by mu pomáhal, takto je úplne sám. Okrem rodiny nemá nikoho. Exprezident na Slovensku je v porovnaní s Maďarskom, Rakúskom či Poľskom vo veľkej nevýhode, ak by mal vôľu angažovať sa v spoločenskom živote,“ priznal.

Tento rok sa prezidenti stretli prvý raz bez bývalej hlavy štátu Michala Kováča, ktorý vlani zomrel. „Je to život, je to osud. Nabudúce bude možno chýbať ďalšia stolička,“ uzavrel Gašparovič.