Úvod Z DOMOVA Exprezidenti zvolení do parlamentu dočasne prídu o svoje výhody

Exprezidenti zvolení do parlamentu dočasne prídu o svoje výhody

Foto: archív

Bývalí prezidenti, ktorí by sa po skončení mandátu stali poslancami či nastúpili do inej ústavnej funkcie, prídu dočasne o svoje výhody, na ktoré majú nárok po odchode z Prezidentského paláca. Plénum schválilo novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorá tieto zmeny prináša.

Predkladatelia tvrdili, že je potrebné pripraviť legislatívu na situáciu, v ktorej by sa bývalý prezident stal napríklad poslancom NR SR, členom vlády, sudcom Ústavného súdu SR, predsedom Súdnej rady SR, sudcom, predsedom alebo podpredsedom Najvyššieho kontrolného úradu SR či generálnym prokurátorom.

Nová legislatíva hovorí o tom, že ak bývalý prezident začne vykonávať inú funkciu ústavného činiteľa, malo by mu byť počas tohto obdobia pozastavené vyplácanie platu a nemala by mu byť poskytovaná ochrana ako prezidentovi. Prezidentovi po skončení sa výkonu jeho funkcie patrí doživotne plat vo výške platu poslanca NR SR.

Patrí mu tiež ochrana podľa rozsahu určeného Úradom pre ochranu ústavných činiteľov. Predkladatelia sa okrem iného pýtali, či by mala mať bývalá hlava štátu v tomto prípade právo na dvojnásobný poslanecký plat či k dispozícii vozidlo s vodičom, financované z verejných zdrojov.

Podľa návrhu bolo preto potrebné „jednoznačne precizovať, že výkon a výhody spojené s aktuálnou (aj nižšou) ústavnou funkciou (plat, funkčné príplatky, paušálne náhrady a náhrady ďalších výdavkov) majú mať prednosť pred výhodami plynúcimi z postavenia prezidenta po skončení sa výkonu jeho funkcie – a tieto dve veci nie je možné spájať“.

Koaliční poslanci upozornili na to, že v uplynulých obdobiach sa stali hlavou štátu „mladé osobnosti, u ktorých je predpoklad, že aj po skončení tejto svojej ústavnej funkcie môžu mať záujem vstúpiť do aktívnej politiky a uchádzať sa o niektorú ďalšiu ústavnú funkciu“. Novela má byť účinná od 1. januára 2020, okrem podmienky bezúhonnosti pre asistenta, ktorá má platiť od 1. marca 2020.