Úvod ZO ZAHRANIČIA Facebook už natrvalo nebude odporúčať svojim užívateľom skupiny s politickou tematikou

Facebook už natrvalo nebude odporúčať svojim užívateľom skupiny s politickou tematikou

Foto: archív

Sociálna sieť Facebook natrvalo prestane odporúčať svojim užívateľom skupiny s politickou tematikou. Oznámil to šéf a zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg. Facebook vlani v októbri v období pred americkými prezidentskými voľbami, údajne pre obavy zo šírenia násilného, klamlivého či zavádzajúceho obsahu, dočasne prestal svojim používateľom z USA zobrazovať v odporúčaniach skupiny s politickým obsahom.

Spoločnosť však teraz túto politiku plánuje rozšíriť globálne a natrvalo. Podľa Zuckerberga tiež Facebook zvažuje znížiť množstvo príspevkov s politickým obsahom na domovských stránkach používateľov.

Ako pripomína agentúra Reuters, v skupinách na Facebooku za združujú komunity ľudí, ktorí zdieľajú rovnaké záujmy. Verejné skupiny môže ktokoľvek na Facebooku vidieť, vyhľadávať a pripojiť sa k nim.

Facebook dlhodobo čelí kritike nadnárodných médií a liberálnych kruhov, aby odporúčanie skupín na základe algoritmov obmedzil. Problematické sú vraj v tejto súvislosti najmä skupiny použité na “šírenie dezinformácií” či “organizovanie extrémistických aktivít”.

Niekoľko sociálnych sietí vrátane Facebooku či Twitteru dočasne či natrvalo zablokovali bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi prístup na svoje platformy pre porušenie ich noriem zameraných proti podnecovaniu násilia.

Urobili tak po tom, ako stúpenci exprezidenta 6. januára vtrhli do budovy Kongresu vo Washingtone a prerušili tak spoločné zasadnutie oboch komôr – Senátu a Snemovne reprezentantov – na ktorom sa potvrdzovalo údajné víťazstvo demokrata Joea Bidena v novembrových voľbách hlavy štátu.