Úvod Politika Farage a Le Penová vyzývajú na zrušenie voľného pohybu osôb v Schengene

Farage a Le Penová vyzývajú na zrušenie voľného pohybu osôb v Schengene

Koláž: redakcia

Bývalý predseda euroskeptickej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva Nigel Farage vyzval Európsku úniu, aby zrušila voľný pohyb osôb v rámci schengenského priestoru. „Ak je ten človek, ktorého zastrelili v Miláne, skutočne vrah z Berlína, tak to dokazuje, že schengenský priestor ohrozuje verejnú bezpečnosť,“ uviedol na Twitteri.

Zrušenie voľného pohybu osôb podporuje aj líderka ultrapravicovej francúzskej strany Národný front Marine Le Penová: „Táto eskapáda v najmenej dvoch alebo troch krajinách je príznačná pre absolútnu bezpečnostnú katastrofu, ktorú schengenská dohoda predstavuje. Opäť sľubujem, že vrátim Francúzsku plnú kontrolu nad jeho zvrchovanosťou a štátnymi hranicami a skoncujem s dôsledkami Schengenskej dohody.“

Obaja euroskeptickí politici takto reagovali na skutočnosť, že talianska polícia pri Miláne pred niekoľkými dňami zastrelila 24-ročného tuniského občana Anisa Amriho, podozrivého z toho, že vrazil kamiónom do návštevníkov vianočných trhov v Berlíne. Usmrtil 12 ľudí a ďalším 49 osobám spôsobil zranenia.

Napriek tomu, že išlo o najhľadanejšieho človeka v Európe, Amri sa vďaka voľnému pohybu osôb v rámci schengenského priestoru prepravil vlakom z Berlína do Milána. Prekročil pritom hranice troch štátov a prekonal vzdialenosť prevyšujúcu tisíc kilometrov.