Úvod ZO ZAHRANIČIA Farage: EÚ je antidemokratická, onedlho z nej vystúpia ďalšie krajiny

Farage: EÚ je antidemokratická, onedlho z nej vystúpia ďalšie krajiny

Foto: archív

Predseda britskej Strany pre brexit a europoslanec Nigel Farage v Bruseli vyhlásil, že príklad Spojeného kráľovstva odchádzajúceho z Európskej únie môže onedlho nasledovať Poľsko, Dánsko alebo Taliansko. Úniu zároveň označil za antidemokratickú. Farage neskrýva radosť z toho, že jeho krajina opúšťa EÚ.

„Brexit je pravdepodobne to najdôležitejšie, čo sa Británii prihodilo od čias, keď ju Henrich VIII. vyviedol z rímskokatolíckej cirkvi. Demokracia a vôľa ľudu zvíťazili.“ Najtvrdší zástanca brexitu pritom nie je proti Európskej únii alebo Európe. Je proti súčasnej podobe únie, ktorú priniesla európska ústavná zmluva Valéryho Giscarda d’Estaing. Tú v referende najprv odmietli Francúzi, potom Holanďania.

„Myslel som si, že EÚ od svojho zámeru upustí. Ale stal sa opak, ústavu premenovali na Lisabonskú zmluvu a tá už nemusí prejsť referendom,“ vrátil sa Farage späť do rokov 2005 až 2009. Brexit podľa neho prinesie do ďalších krajín debatu o tom, aká by mala byť únia. „Chceme Európu vedenú Európskou komisiou, alebo Európu, kde budú spolupracovať suverénne národné štáty?“

A kto odíde z EÚ ako ďalší? „Pred tridsiatimi rokmi boli Poliaci pod nadvládou komunistov a mnohým sa zdá, že sú dnes takmer v rovnakej situácii,“ je presvedčený Farage, ktorý často zdôrazňuje, že svoj život zasvätil probrexitovej kampani a svojej krajine, ktorá sa vďaka brexitu znovu stane nezávislou a slobodnou.