Úvod Politika Farage: Mayová zradila brexit

Farage: Mayová zradila brexit

Foto: archív

Slová britskej premiérky Theresy Mayovej o brexite boli „zradou“ a ukázali, že politička chce odchod krajiny z Európskej únie „len slovne“. Uviedol to bývalý líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage po prejave premiérky o vystúpení Británie z EÚ v bazilike Santa Maria Novello v talianskej Florencii.

„Všetky oblasti integrácie, ktoré máme v súčasnosti, budú znovu zavedené,“ vyjadril sa Farage, dlhodobý aktivista za brexit, teda vystúpenie ostrovnej krajiny z EÚ, ktorý je teraz politickým komentátorom a členom UKIP v Európskom parlamente. “Toto je víťazstvo Westminsteru a politickej triedy,“ napísal Farage na Twitteri.

Ako dodal je to zrada 17,4 milióna ľudí, ktorí tvorili 52-percentnú väčšinu voličov, ktorá vo vlaňajšom referende o brexite hlasovala za odchod Británie z EÚ. „Veľká zrada brexitu pokračuje: Theresa Mayová vo Florencii ukázala, že všetko, čo chce, je uchlácholiť elitu v Bruseli,“ zopakoval Farage v komentári pre denník Daily Telegraph.

Líder hlavnej britskej opozičnej strany, labourista Jeremy Corbyn, sa takisto vyjadril k Mayovej prejavu. Uviedol, že aj napriek toľko ohlasovanému prejavu jej konzervatívna vláda „nie je stále o nič zrozumiteľnejšia“ v tom, aký druh vzťahu bude mať Británia s EÚ po brexite. “

Jediným pokrokom je zrejme to, že premiérka počúvala labouristov a postavila sa čelom k realite, že Británia potrebuje prechodné obdobie s elementárnymi podmienkami, ktoré poskytnú stabilitu firmám a pracujúcim,“ povedal Corbyn. „Je to tak preto, že Theresa Mayová a kolegovia z jej konzervatívneho kabinetu prežívajú viac času rokovaniami medzi sebou, než s EÚ,“ dodal labourista Corbyn a poukázal tak na rozdelenosť konzervatívcov v otázke brexitu.