Úvod Politika Farageovu stranu chce voliť viac Britov ako konzervatívcov a labouristov dokopy

Farageovu stranu chce voliť viac Britov ako konzervatívcov a labouristov dokopy

Foto: archív

Strana Brexit Nigela Faragea (Brexit Party) by vo voľbách do Európskeho parlamentu mohla získať viac hlasov ako vládni konzervatívci a opoziční labouristi dokopy. Za novú stranu by podľa prieskumu hlasovalo 34 percent voličov. Farage už v minulosti bodoval v eurovoľbách so Stranou nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP).

Nigel Farage bol pred referendom v roku 2016 jednou z hlavných tvárí zástancov odchodu krajiny z EÚ. Jeho nová strana, ktorá začala svoju činnosť v januári tohto roka, sa už v prvých prieskumoch objavovala na popredných miestach. Oproti predchádzajúcemu prieskumu sa jej preferencie zvýšili o ďalších šesť percentuálnych bodov.

Podľa aktuálneho prieskumu by sa v súčasnosti na druhé miesto prebojovali opoziční labouristi (21 percent), tretie miesto by obsadili liberáli (12 percent). Až štvrtá pozícia patrí vládnym konzervatívcom premiérky Theresy Mayovej (11 percent), ktorá doteraz nedokázala presadiť v parlamente svoju rozvodovú zmluvu s Bruselom.

Financial Times okrem toho upozornili, že konzervatívcov opustil jeden z ich najvýznamnejších sponzorov, ktorý pred blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu venoval dar novej Farageovej strane.

Posledné eurovoľby v Británii vyhral pred štyrmi rokmi práve Farage, vtedy so stranou UKIP, ktorá v europarlamente obsadila 24 kresiel. Farage na jej čele skončil po vyhratom referende o brexite v roku 2016 s tým, že jeho cieľ bol splnený.

Británia má v 751-člennom Európskom parlamente 73 zástupcov. Kým zostáva členom EÚ, musí tam mať svojich poslancov, inak by porušila zákony únie. Mayová sa po neúspechoch s brexitovou dohodou snaží dohodnúť kompromis s labouristami, riešenie je však zatiaľ v nedohľadne.

Šéf labouristov má podľa bývalého ministra obrany Gavina Williamsona jediný cieľ, a to nové parlamentné voľby. Rozhovory sú preto vraj zásadnou chybou a sú odsúdené na neúspech.