Skupina desiatich farmárov sa pustila do budovania celoslovenskej obchodnej siete, v ktorej chcú predávať výlučne slovenské potraviny. Už ich nebavilo, ako domáci poľnohospodári musia bojovať s veľkými zahraničnými reťazcami. Stále cítili tlak na ceny, ktorý spôsobuje znižovanie kvality potravín. Preto sa partia desiatich dlhoročných farmárov z celého Slovenska spojila a založila nezávislé združenie Farmfoods, ktoré sa pustilo do budovania vlastnej rovnomennej obchodnej siete.
„S prvotnou myšlienkou sa prišlo zhruba pred desiatimi rokmi. Aktívne na tomto projekte pracujeme posledných päť rokov. Dnes je už vidieť prvé reálne výsledky našej práce,“ hovorí Tomáš Németh, výkonný riaditeľ Farmfoods. Jeho otec bol jedným zo spoluzakladateľov združenia. Farmári si po založení spoločenstva uvedomili, že ak chcú zachovať kvalitu potravín a zvyšovať podiel predávaných slovenských produktov na domácom trhu, musia ísť vlastnou cestou.
„Zisťovali sme, čo môže byť naša najväčšia výhoda. Dospeli sme k záveru, že ňou môže byť úplná kontrola a dohľad nad celým reťazcom výroby a predaja našich potravín – od poľa, cez spracovanie až po obchod,“ vysvetlil Németh. Poľnohospodári z Farmfoods začínali najskôr s piatimi pojazdnými predajňami, kde ponúkali svoje mäsové výrobky z vlastných fariem. Ďalšie obchody na kolesách pribúdali postupne, dnes ich už majú 15.
Keď členovia združenia videli, že záujem Slovákov o domáce potraviny rastie, rozhodli sa vybudovať vlastnú sieť malých kamenných obchodov. Prvú predajňu otvorili Rožňave v tomto roku. V najbližšom čase by mali sprevádzkovať ďalšie štyri obchody – v Rimavskej Sobote, Košiciach, Spišskej Novej Vsi, Michalovciach a v Trenčíne.
Do dvoch rokov by malo po celom Slovensku vyrásť až 65 prevádzok Farmfoods. Tým by mohli trochu zamiešať karty na slovenskom maloobchodnom trhu. O sile spolku vypovedá aj fakt, že dokopy generujú tržby vo výške približne 70 miliónov eur. Členovia hospodária na viac ako 17-tisícoch hektárov, pričom chovajú zhruba 3 000 kusov hovädzieho dobytka, 4 500 oviec a niekoľko desiatok tisíc kureniec.
Združenie momentálne funguje ako uzavreté spoločenstvo, kým sa vykryštalizujú všetky vzťahy v rámci spolku. „Naši členovia musia spĺňať rôzne prísne kritériá týkajúce sa pestovania rastlín, chovu zvierat a najmä kvality, hygieny a spôsobu výroby potravín, často nad rámec platnej legislatívy. Preto nechceme bezhlavo prijímať nových členov, čím by sme museli znižovať naše štandardy,“ vysvetlil Németh. Ako však dodal, postupne začínajú spolupracovať aj s ďalšími farmármi a výrobcami kvalitných slovenských potravín, aby rozšírili ponuku na pultoch svojich obchodov.