Úvod Politika Farmári vysypali hnoj pred NR SR na protest proti výstavbe vlajkového stožiara

Farmári vysypali hnoj pred NR SR na protest proti výstavbe vlajkového stožiara

Foto: archív

Kancelária Národnej rady SR odsudzuje konanie protestujúcich farmárov, ktorí pred budovou parlamentu vysypali hnoj. Podľa stanoviska NR SR, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca Tomáš Kostelník, sa už celým prípadom zaoberá polícia.

Farmári vyjadrili takýmto spôsobom svoj nesúhlas s výstavbou 30-metrového vlajskového stožiara pred NR SR, pričom podľa nich sa má predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko zaoberať dôležitejšími otázkami.

„Kancelária NR SR odsudzuje konanie protestujúcich a prítomných novinárov, ktorí sa zúčastnili na incidente v priestoroch zákonodarného zboru, neuvážene ohrozovali bezpečnosť staveniska pri parlamente a aj samotných robotníkov, ktorí sa na stavbe v čase incidentu nachádzali. Prípadom sa už zaoberá polícia,“ uviedla Dankova kancelária.

Predseda národniarov tvrdí, že výstavba stožiara pred budovou Národnej rady SR nie je pretekmi s veľkosťou stožiarov inde vo svete. Danko tiež informoval, že sám na výstavbu prispel deviatimi tisícmi eur. Celkové náklady ba mali byť do 40-tisíc eur. „NR SR po incidente zabezpečila vypratanie znečisteného priestoru.

Následne vyčísli škodu, ktorá bola spôsobená tým, že boli mimoriadne povolaní zamestnanci NR SR na pracovný výkon, objednaná technika, likvidácia odpadu. V prípade, že táto suma a okolnosti tohto incidentu naplnia skutkové podstaty trestného činu, podá trestné oznámenie,“ uvádza sa ďalej v stanovisku. Podľa hovorcu parlamentu mohli farmári, ktorí vysypali hnoj, ohroziť aj samotnú výstavbu stožiara.

„Akékoľvek narušenie prípravných prác výstavby stožiara v sebe nesie hrozbu ohrozenia tejto stavby a jej statiky a je v záujme všetkých, aby bola stavba bezpečná a postavená v súlade so všetkými predpismi a technickými normami.

Neodborné zásahy, napríklad vo forme vstupu niekoľkotonového vozidla do bezprostrednej blízkosti stavebnej jamy či vysypanie nákladu, môžu narušiť stabilitu a technické podmienky staveniska, a teda mať vplyv aj na samotnú stavbu. Incident je o to závažnejší, že v tom čase boli na stavenisku aj robotníci, ktorí mohli utrpieť zranenia,“ uzavrel Kostelník.

Foto: archív