Úvod Zaujímavé Fastfood testuje drony na roznášanie pizze

Fastfood testuje drony na roznášanie pizze

Foto: archív

Americký fastfoodový reťazec Domino ‘s Pizza testuje na doručovanie objednávok drony. Pre experiment si vybral Nový Zéland, kde miestna vláda zavádza legislatívu ústretovú novým dopravným technológiám. Prvú pizzu pritom dopravil dron pred dvoma rokmi z podniku v severoruskom meste Syktyvkar.

Spoločnosť Domino’s Pizza podobnú službu testuje v spolupráci s americkým operátorom Flirtey. Jej lietajúce roboty by mali pizzu postupne začať roznášať v Austrálii, Belgicku, Francúzsku, Holandsku, Japonsku a Nemecku.

„Nedáva zmysel, aby dvojkilovú dodávku doručoval dvojtonový stroj,“ hovorí šéf Domino’s Don Meij. „Drony majú oveľa väčší dosah ako iné súčasné riešenia, ktoré sú obmedzené dopravou, ulicami a veľkými vzdialenosťami.“ Drony ako efektívne a dostupné prostriedky doručovania začínajú využívať firmy po celom svete.

Foto: archív
Foto: archív

E-shop Amazon ich chce napríklad používať na doručovanie malých zásielok, musí však najprv vyriešiť bezpečnostné a regulačné otázky. Na Novom Zélande platí od vlaňajška nová úprava leteckej prevádzky, umožňujúca komerčnú prevádzku dronov. Novozélandská vláda zmenila aj zákony upravujúce prevádzku vozidiel bez vodičov a svoju krajinu propaguje ako testovacie prostredie nových dopravných technológií.

Zákazníci Domina si budú môcť pizzu objednať cez aplikáciu vo svojom smartfóne a drony sa pri doručení budú riadiť GPS signálom vychádzajúcim z tohto telefónu. Budú lietať vo výške zhruba šesťdesiat metrov, na zem budú pristávať v bezpečnej vzdialenosti od ľudí.