Úvod Politika FBI: Extrémisti z hnutia Antifa sú čoraz nebezpečnejší

FBI: Extrémisti z hnutia Antifa sú čoraz nebezpečnejší

Foro: archív

Americké úrady varujú, že ľavicoví extrémisti známi ako Antifa sú čoraz viac konfrontační a nebezpeční. Ministerstvo vnútornej bezpečnosti niektorých dokonca klasifikovalo ako „domácich teroristov“, uvádza web Politico, odvolávajúc sa na vládne dokumenty a rozhovory s významnými štátnymi činiteľmi v oblasti bezpečnosti.

Ministerstvo sa možným vyhrotením násilia medzi ultraľavicovým a ultrapravicovými skupinami zaoberalo už pred 12. augustom, keď prišlo v Charlottesville k násilným pouličným konfliktom. Podľa starších dokumentov z apríla 2016, zverejnených Ministerstvom vnútornej bezpečnosti a Federálnym úradom pre vyšetrovanie (FBI), úrady veria, že anarchistické skupiny vyvolávajú násilie na verejných zhromaždeniach proti mnohým cieľom.

Oficiálne zložky ich vinia aj z útokov na políciu, vládne a politické inštitúcie a symboly kapitalistického systému, rasizmu, sociálnej nespravodlivosti a fašizmu. Po víťazstve Donalda Trumpa v prezidentských voľbách si tieto skupiny našli nový cieľ – jeho podporovateľov.

Foto: archív
Foto: archív

„Chlapíci z Antifa sa objavili so zbraňami, štítmi a prilbami a vymlátili z ľudí dušu… Používajú Molotovove koktaily, zapaľujú ohne, hádžu bomby a rozbíjajú okná,“ vymenúva úradník, pôsobiaci v nemenovanom štáte, ktorý sa stal v USA doslova frontovou líniou v boji medzi ultrapravicou a ultraľavicou.

Z dokumentov a rozhovorov vyplýva, že pravicoví extrémisti začali okamžite reagovať na aktivitu svojich oponentov. Prinášali si stále väčšie a väčšie zbrane a útočili bez vyprovokovania. Už pred Charlottesville sa objavovali na rôznych zhromaždeniach ozbrojení a vyhľadávali bitky.

Niektoré antifašistické skupiny sa vyvinuli z ľavicových protivládnych skupín ako Black bloc, ktorej členovia sa – oblečení v čiernej farbe a kuklách – zúčastňujú na násilných protestoch. Antifašistické skupiny tvrdia, že nemajú nijakého vodcu ani hierarchiu, úrady sú však presvedčené, že sú dobre organizované a násilnosti často plánujú dlho dopredu.

Podľa bývalého policajného dôstojníka z New Yorku Briana Levina budú konflikty čoraz častejšie a rozsiahlejšie: „Zoznam toho, čo je fašistické, prerástol u prívržencov Antifa od bielych nacionalistov so svastikami až ku konzervatívcom, rečníkom, polícii, novinárom a neznámym ľuďom, ktorí im stoja v ceste.“

Foto: archív
Foto: archív