Úvod ZO ZAHRANIČIA FBI na letisku v New Yorku zadržala a vypočúvala poslankyňu ruskej Štátnej...

FBI na letisku v New Yorku zadržala a vypočúvala poslankyňu ruskej Štátnej dumy

Inga Jumaševová. (Foto: archív)

Pracovník FBI na letisku v New Yorku hodinu vypočúval novinárku a poslankyňu Štátnej dumy Ruska Ingu Jumaševovú, ktorá prišla na fórum Dialog Fort Ross. Novinárov o tom informoval ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov. Podľa jeho slov poslankyňu zadržali na letisku a odviedli ju do špeciálnej miestnosti, kde na ňu čakal pracovník FBI. Podľa jeho slov Jumaševovej zadávali “absolútne nepochopiteľné, nejasné a neprijateľné otázky”.

“Nielen to, bolo jej ponúknuté stretnúť sa príslušníkom FBI v inom, neformálnom prostredí a pokračovať v rozhovore,” informoval Antonov. Veľvyslanec povedal, že ide o političku a poslankyňu Štátnej dumy, ktorá v posledných rokoch urobila veľa pre rozvoj a stabilizáciu rusko-amerických vzťahov.

“Neviem si predstaviť,  že by naše tajné služby niekoho zadržali, povedzme, niekoho z amerického Senátu či dolnej komory Kongresu. Povedzme tých senátorov, ktorí kričali, že nedostali víza, alebo tých, ktorí po získaní víz prišli do Ruskej federácie. Odviedli by ich do separátnej miestnosti, začali by ich vypočúvať a potom by im príslušník ponúkol ísť si vypiť kávu niekde v nejakej reštaurácii pri letisku Šeremetevo,” povedal diplomat.

Ruské veľvyslanectvo pre výsluch Jumaševovej odoslalo americkému ministerstvu zahraničia protestnú nótu. “Takéto aktivity považujeme za neprípustné a znepokojujúce. Počítame s tým, že nám vysvetlia, čo znamenajú také sondovacie činnosti voči poslankyni Štátnej dumy,” povedal Antonov.

Veľvyslanec Ruska v USA súčasne vyjadril názor, že činnosti FBI nesmerujú na pokus narušiť priebeh fóra Dialóg Fort Ross. Veľvyslanectvo USA v Rusku pred časom  nevydalo víza časti ruskej delegácie na účasť na 74. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Krátko predtým nevydali americké víza pre ruskú delegáciu smerujúcu na konferenciu o Dohode o všeobecnom zákaze jadrových skúšok.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo výsluch ruskej poslankyňa zo strany FBI na letisku v New Yorku za ďalšiu nepriateľskú akciu proti Rusku. “Vyjadrujeme rozhodný protest proti aktivitám americkej vlády smerom k poslankyni Štátnej dumy Ruskej federácie Inge Jumaševovej, ktorá bola zadržaná na newyorskom letisku agentmi FBI a bola vypočúvaná.

Vzniká otázka: buď americká vláda, nehľadiac na svoje vyhlásenia, sa nesnaží o normalizácii dialógu, alebo nie je schopná kontrolovať činnosť tajných služieb,” uviedlo ruské ministerstvo zahraničia. Samotná poslankyňa Jumaševová odmietla incident komentovať. Zdôraznila, že s ňou teraz pracujú ruskí diplomati.