Úvod ZO ZAHRANIČIA FDA varuje pred rizikom ochorení srdca po očkovaní mRNA vakcínami Pfizer a...

FDA varuje pred rizikom ochorení srdca po očkovaní mRNA vakcínami Pfizer a Moderna

Foto: archív

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) pridal varovanie k vakcínam proti koronavírusu od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna pre zvýšené riziko vzniku myokarditídy, čiže zápalového ochorenia srdcového svalu a perikarditídy, zápalového ochorenia osrdcovníka po vakcinácii.

Aktualizované varovanie pred vznikom neželaných vedľajších účinkov vakcinácie spomenutými mRNA očkovacími látkami – najmä po podaní druhej dávky – regulačný úrad prijal po rozsiahlom výskume.

Informáciami a diskusiami k výskumu prispeli aj odborníci z Amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. Symptómy uvedených zápalových ochorení srdca môžu podľa FDA nastať do niekoľkých dní po očkovaní.

Do 11. júna bolo do systému VAERS, ktorý zhromažďuje nepriaznivé účinky po očkovaní, nahlásených viac ako 1200 prípadov myokarditídy a perikarditídy. Častejšie sa vyskytovali u mužov než u žien, a to týždeň po podaní druhej dávky vakcíny.

Hospitalizovaných bolo v tejto súvislosti 309 pacientov mladších ako 30 rokov, pričom 295 z nich medzičasom z nemocnice prepustili. V USA už celkovo aplikovali približne 300 miliónov dávok vakcíny typu mRNA.