Úvod ZO ZAHRANIČIA Fiala po podpise obrannej dohody s USA: Mali sme ju mať už...

Fiala po podpise obrannej dohody s USA: Mali sme ju mať už dávno

Petr Fiala. (Foto: archív)

Predseda vlády Českej republiky Petr Fiala pripojil posledný podpis na dohodu o obrannej spolupráci medzi ČR a Spojenými štátmi (DCA). Na sociálnej sieti pripomenul, že tým dokončil jej ratifikačný proces.

„Dohoda DCA je kľúčovým úspechom, mali sme ju mať už dávno. Prehlbuje naše vzťahy s USA a jej význam je dobre vidieť na tom, že krajiny, ktoré do NATO pristupujú tento rok, už súbežne s tým vyjednávajú aj o bilaterálnej dohode s Washingtonom,“ povedal český premiér.

Podľa českej ministerky obrany Jany Černochovej ide o historický okamih, ktorým ČR získa ďalšie bezpečnostné záruky. „Som rada, že ratifikačný proces je dneškom zavŕšený. Dohoda prispeje k väčšej bezpečnosti ČR, pretože transatlantická spolupráca je základom kolektívnej obrany krajín NATO,“ vyhlásila ministerka. Tá dohodu podpísala v máji vo Washingtone.

Zmluva začne platiť 30 dní po potvrdzujúcej nóte zo strany Spojených štátov. Český Úrad vlády tiež pripomenul, že ČR bola jediným členom NATO v strednej a východnej Európe, ktorá túto bilaterálnu zmluvu nemala.

DCA podľa šéfky českého rezortu obrany umožní zintenzívniť praktickú spoluprácu medzi českými a americkými ozbrojenými silami pri zaisťovaní obrany východného krídla NATO. Zlepší sa aj spolupráca v logistickej podpore spojeneckých vojenských aktivít, posilňovaní vojenskej infraštruktúry, vo vojenskom vzdelávaní a spoločnom výcviku.