Úvod ZO ZAHRANIČIA Fiala: Soros je ukážkou spojenia neomarxizmu s neoliberalizmom

Fiala: Soros je ukážkou spojenia neomarxizmu s neoliberalizmom

George Soros. (Foto: archív)

Podľa aktuálnej správy medzinárodnej neziskovej organizácie Oxfam je spoločný majetok 2 153 svetových miliardárov väčší ako majetok 4,6 miliardy ľudí, ktorí tvoria 60 percent svetovej populácie. Tento výsledok na sociálnej sieti zdieľal člen českej strany SPD a poslanec parlamentu Radim Fiala a pripojil svoj názor na problém globálnej nerovnosti.

„Súčasný systém je kombináciou toho najhoršieho z kapitalizmu a socializmu. Priepasť medzi chudobnými a bohatými sa prehlbuje,” konštatoval poslanec a pokračoval: „Ide o kombináciu neomarxizmu s neoliberalizmom. Tieto dve ideológie sa snúbia v tzv. nový svetový poriadok”.

Podľa neho sú jeho typickými presadzovateľmi miliardár George Soros a naňho napojená politička Hillary Clintonová, či miliardár Zdeněk Bakala a naňho napojený politik Bohuslav Sobotka.

„Nadnárodné korporácie platia minimálne dane a konajú podľa princípu privatizácie ziskov a socializácie strát. Česi pracujú za bagateľ. Kým ekonomika v ČR dosiahla 85 percent výkonu krajín na Západe, českí pracujúci dostávajú len 40 percent toho, čo pracujúci Západe. Babišova vláda podporuje veľký biznis a malých podnikateľov dusí,” uvádza český politik.

„Daňová záťaž sa v súčasnosti čoraz viac presúva na stredné triedy, ktoré na jednej strane musia dotovať nadnárodné korporácie (tie dostávajú investičné stimuly, daňové prázdniny a vyhýbajú sa plateniu daní) a v ich prospech pracujúcich byrokratov, neziskovky a politikov, a na strane druhej musia dotovať aj vrstvu neprispôsobivých parazitov, čo nepracujú a pracovať nechcú,” pokračoval Fiala.

Podľa neho by riešením bolo vyššie zdanenie nadnárodných korporácií a podpora českými občanmi vlastnených firiem, ktoré neodvádzajú svoj zisk do cudziny. „Ďalej je nutné výrazne daňovo uľaviť pracujúcim rodinám s deťmi,“ napísal Fiala.