Úvod Z DOMOVA Fica poslanci nevydali na väzobné stíhanie. Boli sme len milimeter od politických...

Fica poslanci nevydali na väzobné stíhanie. Boli sme len milimeter od politických procesov, komentuje Michelko

Robert Fico. (Foto: archív)

Poslanci Národnej rady SR v hlasovaní neodsúhlasili žiadosť Generálnej prokuratúry SR o vzatie poslanca a šéfa Smeru-SD Roberta Fica do väzby. Z prítomných 150 poslancov hlasovalo za jeho vydanie 74, proti bolo 49, zdržalo sa 19 a nehlasovalo osem poslancov.

Prípadné väzobné stíhanie poslanca NR SR by bolo možné až po súhlase parlamentu a rozhodnutí súdu. Fica obvinila Národná kriminálna agentúra v rámci akcie Súmrak spolu s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom.

Obvinení sú zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V prípade obvinili aj podnikateľa Norberta Bödöra a policajného exprezidenta Tibora Gašpara.

O žiadosti prokuratúry diskutoval parlament niekoľko dní. Smer-SD nevidí dôvod na väzobné stíhanie svojho lídra, politická opozícia hovorí o zneužívaní trestného práva v politickom boji. Predstavitelia koalície opakovali, že rozhodnúť má súd, a nie plénum NR SR, hovorili o vydaní Fica do rúk spravodlivosti.

Proti Ficovmu vydaniu do kolúznej väzby hlasovala celá opozícia, okrem siedmich nehlasujúcich poslancov z ĽSNS. Nová nezaradená poslankyňa Slavěna Vorobelová tiež hlasovala proti.

Zdržal sa celý poslanecký klub hnutia Sme rodina, z klubu OĽaNO sa zdržala poslankyňa Katarína Hatráková a Romana Tabák nehlasovala. Bývalý člen klubu OĽaNO Ján Krošlák sa hlasovania zdržal.

“Boris Kollár prekvapil, teraz si od zvyšku koalície ‘užije’, ale bez neho to nepôjde a preto si jeho hnutie takýto postoj mohlo dovoliť, “ komentoval na sociálnej sieti najnovšie udalosti v parlamente politický analytik Roman Michelko.

“Boli sme len milimeter od politických procesov, brutálnej likvidácie opozície a šialeného zastrašovania. Tentoraz to koalícii nevyšlo, ale je to len jedno malé víťazstvo. O tom, či sa na Slovensku znova nastolí právny štát, sa definitívne rozhodne vo voľbách v roku 2024,” zakončil svoj komentár Michelko.