Úvod Politika Fica za ústavného sudcu Kiska zrejme nevymenuje. Šancu má u nového prezidenta

Fica za ústavného sudcu Kiska zrejme nevymenuje. Šancu má u nového prezidenta

Foto: archív

Do Národnej rady SR bolo doručených celkovo štyridsať mien, z ktorých budú poslanci voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. „V návrhu vidím mená ľudí, ktorých by som s radosťou vymenoval, aj takých, ktorých by som nikdy nevymenoval,“ vyhlásil prezident Andrej Kiska. Podľa zákona má prezident vymenovať za ústavných sudcov polovicu z kandidátov zvolených NR SR.

„Ako prezident som pripravený menovať z nich deviatich sudcov a sudkýň ústavného súdu,“ dodal s tým, že je k dispozícii „dostatok kandidátov na to, aby si NR SR včas vybrala 18 mien“. Dodal, že pri výbere nových ústavných sudcov z kandidátov zvolených parlamentom bude brať do úvahy dve kritériá: odbornosť a morálku.

Andrej Kiska zrejme naráža na pravdepodobný vývoj okolo voľby ústavných sudcov, o ktorom sa hovorí v politických kuloároch. Ak totiž poslanci pri tajnej voľbe nezvolia všetkých 18 kandidátov do konca Kiskovho funkčného obdobia (počet vyplýva zo zákona – ide o dvojnásobok uprázdnených postov sudcov), voľba sa bude musieť opakovať neskôr a deväť z nich bude musieť za sudcov Ústavného súdu vymenovať nový prezident.

Ide predovšetkým o osobu kandidujúceho expremiéra a súčasného šéfa strany Smer-SD Roberta Fica, o ktorom sa predpokladá, že ho vzhľadom na osobné animozity Kiska nevymenuje. Je pravdepodobné, že ak bude finálny výber ústavných sudcov na Kiskovom nástupcovi, Ficove šance na vymenovanie za ústavného sudcu sa výrazne zvýšia.