Úvod Z DOMOVA Fico: Čaputová nepochopila realitu

Fico: Čaputová nepochopila realitu

Foto: archív

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podá neodkladne na Ústavný (ÚS) SR návrh na preskúmanie zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorý predlžuje zákaz zverejňovať výsledky prieskumov zo 14 na 50 dní pred voľbami. Požiada aj o pozastavenie jeho účinnosti. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec po tom, ako Národná rada SR prelomila pri zákone veto hlavy štátu.

„Pani prezidentka už skôr povedala, že má vážne pochybnosti o ústavnosti tohto zákona,“ uviedol Strižinec. Prezidentka vrátila novelu poslancom preto, že návrh je podľa nej v rozpore napríklad s právom na informácie či právom na zhromažďovanie a šírenie informácií.

Predseda Smeru-SD Robert Fico po prelomení veta uviedol, že ak prezidentka podá návrh na ÚS, bude to z jej strany nepochopenie politickej reality. „Pani prezidentka má samozrejme oprávnenie sa obrátiť na ústavný súd, ale to je nepochopenie politickej reality,“ povedal Fico s tým, že návrh považuje za správny aj vzhľadom na posledné prieskumy verejnej mienky. Ak sa prezidentka obráti na ÚS, je to podľa Fica jasná opozičná politika.

„Tieto návrhy zákonov, ktoré boli predložené, boli predložené poslancami NR SR, boli to poslanecké návrhy. Nikdy som neodmietal, ani nebudem odmietať iné názory. Realita je taká, že zákon prešiel v prvom aj druhom čítaní, prešiel vetom prezidentky, získal 80 hlasov,“ odpovedal Fico na otázku, čo by odkázal premiérovi Petrovi Pellegrinimu či ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi, ktorí predĺženie moratória kritizovali.

Poslanec Ľubomír Vážny uviedol, že volebné prieskumy sa zneužívajú na ovplyvňovanie volebných výsledkov. Dôvody, prečo návrh prešiel aj napriek pripomienkam premiéra, nechcel komentovať. Na otázku, či má premiér v strane také malé slovo, odpovedal, že opak je pravdou a premiér má veľké slovo.

„Treba to vyskúšať a uvidíme, či občania budú mať dostatok času rozhodnúť sa ísť voliť tak, ako im to svedomie a rozum káže a nie tak, ako im to kážu médiá,“ skonštatovala v reakcii na opätovné schválenie predĺženia moratória poslankyňa Eva Antošová. Tvrdí, že médiá zvyknú podsúvať nepravdivé informácie a potom občania volia na základe zmanipulovaných a nereálnych informácií.

Most-Híd podľa predsedu poslaneckého klubu Tibora Bastrnáka hlasoval za pripomienky prezidentky. „Pretože jej to neprešlo, tak sme hlasovali proti zákonu. Aj minule sme to takto urobili, koaličných partnerov sme aj vtedy informovali, že podľa nás nie je dobrý nápad moratórium predlžovať,“ uviedol pre TASR.

Skonštatoval, že je teraz na prezidentke, či dá návrh na ústavný súd, tak ako to avizovala. To, či je návrh protiústavný, však zatiaľ nechcel Bastrnák komentovať, treba podľa neho počkať na prípadné rozhodnutie ústavného súdu.