Úvod Z DOMOVA Fico: Ak najbližšie voľby vyhráme, bude to pre nás neuveriteľné zadosťučinenie

Fico: Ak najbližšie voľby vyhráme, bude to pre nás neuveriteľné zadosťučinenie

Robert Fico. (Foto: Michaela Kolimárová)

Predseda politickej strany Smer-SD, poslanec NR SR a bývalý trojnásobný premiér Robert Fico je presvedčený, že jeho strana by v najbližších parlamentných voľbách – nech už budú riadne, alebo predčasné – mohla byť ich víťazom. Povedal to v rozhovore pre printový magazín Hlavné správy špeciál.

V rozsiahlom interview sa okrem viacerých aktuálnych politických tém venoval aj vzťahu Smeru-SD a strany Hlas-SD, ktorá vznikla odštiepením od Smeru okolo expremiéra Petra Pellegriniho potom, ako sa lídrovi dnešného favorita predvolebných prieskumov verejnej mienky nepodarilo presadiť sa na čelo strany.

Vrátil sa do obdobia po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky, keď silnel mediálny tlak na odchod jeho vlády. “Viete, že dlhodobo otvorene hovorím o zasahovaní veľvyslanectva Spojených štátov do vnútroštátnej politiky.

Keď mi koncom februára 2018 ráno zavolali, že sa našli mŕtve telá novinára a jeho priateľky, hneď mi bolo jasné, že je to udalosť, ktorá bude hrubo zneužitá proti nám, pretože Smer vládol v koalícii s veľmi dobrými výsledkami z hľadiska ekonomiky, financií a sociálneho štátu, robili sme bezprecedentné veci v sociálnej oblasti.

Vražda novinára býva vždy dostatočným motívom na to, aby prišlo k pádu vlády. Bolo to tak aj v tomto prípade, hoci dodnes o jej pozadí nič nevieme – vieme len, kto stlačil spúšť, ale nepoznáme, kto za ňou v skutočnosti stál.

Mal som možnosť na vlastné oči vidieť, ako sa doslova a do písmena proti nám mobilizovali mimovládne organizácie, ktoré by sa skôr mali venovať povedzme ochrane orla tatranského, než politike, videli sme, ako sa mobilizovali médiá.

V krátkom čase po vražde sem prišla veľká skupina poradcov z USA, všetko bolo počas niekoľkých dní pripravené a spustila sa obrovská lavína. Ja som poznal recept a ponúkal som ho svojim kolegom v Smere.

Povedal som – chlapci, to takto nemôžeme nechať, tu sa ide zneužiť vražda, s ktorou nič nemáme a už nevedia, čo proti nám robiť, tak nás idú zvaliť cez ulicu, tak ako to bolo na Ukrajine a v iných štátoch,” povedal v rozhovore Fico.

Ako dodal, vtedajší spolustraníci, ktorí dnes pôsobia v strane Hlas-SD, nechceli hovoriť o zneužívaní vraždy, mimovládnych organizáciách, financovaní pouličných podujatí Sorosovými mimovládnymi organizáciami.

Mohli sme sa inšpirovať tým, čo sa dialo v Maďarsku. Hovoril som – robme to ako Viktor Orbán v Maďarsku a môžeme byť úspešní. Keby v roku 2018 vtedajší kolegovia v Smere, ktorí sú dnes v Hlase, prijali túto hru a zabojovali za podstatu Smeru, v roku 2020 by Smer vyhral voľby ’s prstom v nose’ a bol by zostavoval novú vládu.

Foto: Michaela Kolimárová

Myslím si, že som z toho nakoniec vykľučkoval celkom dobre, napriek tomu, že som nemal dostatočnú podporu u kolegov v strane, ukázalo sa, že som sa rozhodol správne, keďže toto rozhodnutie zabezpečilo trvanie vládnej koalície až do roku 2020.

Napriek tomu, že Smer bol devastovaný a deklasovaný, pretože my sme sa vôbec nebránili, nechcel som riskovať rozpad strany už v roku 2018, lebo niektorí spolustraníci nechceli ísť proti Georgeovi Sorosovi.

Aj som rozmýšľal, či náhodou neabsolvovali nejaké zahraničné pobyty, nejaké stáže, alebo či im mimovládne organizácie nefinancovali nejakú publicistickú alebo podnikateľskú činnosť. Ale neviem, neskúmal som to,” pokračoval šéf Smeru.

Fico ďalej poznamenal, že “táto etapa je za nami, ale verte, že týchto mojich bývalých kolegov, ktorí sa v roku 2018 nevedeli postaviť za Smer, minulosť dobehne, pretože cítim u nich obrovskú slabosť. Oni nie sú schopní pomenúvať pravdu. Z nejakého dôvodu sa tej pravdy strašne boja. A teraz nejde len o to, čo sa udialo v roku 2018”.

Ako doplnil, prekvapuje ho, ako silno proamericky je orientovaný Hlas, čo sa podľa neho už mnohokát prejavilo v medializovaných stanoviskách Pellegriniho politického subjektu. Na druhej strane zdôraznil, že nechce zatvárať brány možnej spolupráce, pretože “Smer a Hlas budú v budúcnosti na ňu do istej miery odkázaní”.

Je však jeho povinnosťou poukazovať na obrovské rozdiely, ktoré medzi stranami jestvujú, pokračoval. “Nie ja som odišiel zo Smeru, odišli oni, a neurobili to z nejakých hodnotových dôvodov, ale zištne. Mysleli si, že keď sa zbavia starej značky Smeru, budú môcť vyrásť na niečo úplne nové.

Je očividné, že v Hlase dávajú dôraz na liberálnu agendu. Na druhej strane my deklarujeme, že chceme budovať – nazvem to rustikálnu sociálnu demokraciu, ktorá sa bude orientovať na domáce témy.

Možno to budeme vidieť v parlamente, keď objavia tie typické liberálne témy ako sú napríklad partnerstvá homosexuálov, alebo či či budú troje záchodov – pre mužov, pre ženy a pre tých, čo nevedia, či sú muž, alebo žena… Tam bude verejnosť vidieť, v čom je zásadný rozdiel medzi Smerom a Hlasom.

A posledná poznámka – nikomu neželám nič zlé, ale zapamätajte si moje slová: v parlamentných voľbách, nech už budú kedykoľvek, či to bude o rok, alebo v riadnom termíne, to možno skončí tak, že Hlas bude mať 15 percent a Smer 15 percent. Toto bude výsledok volieb a potom sa budem pýtať Pellegriniho, že preboha, načo to celé bolo,” povedal Fico.

Dodal, že po nasledujúcich parlamentných voľbách bude v každom prípade Smer vo vláde. “A dokonca si viem optimisticky predstaviť, že tie voľby aj vyhráme. Bolo by to pre nás vzhľadom na to, čo sa udialo od roku 2018, neuveriteľné zadosťučinenie,” uviedol na záver.

Foto: Michaela Kolimárová