Úvod Z DOMOVA Fico: Ak sa prezidentka obráti na ÚS, budeme to považovať za zmarenie...

Fico: Ak sa prezidentka obráti na ÚS, budeme to považovať za zmarenie referenda

Foto: archív

Predstavitelia opozičného Smeru-SD a členovia petičného výboru odovzdali v Prezidentskom paláci 406.000 podpisov za vyhlásenie referenda o páde vlády a zmene Ústavy SR.

Opozícia by chcela prostredníctvom referenda dosiahnuť predčasné voľby. Politickú podporu referendu deklarovali aj mimoparlamentné subjekty Hlas-SD, SNS a hnutie Republika.

Referendum by podľa organizátorov malo obsahovať dve otázky. Občania by mali odpovedať na to, či súhlasia s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu. V druhej otázke by sa ich pýtali na to, či súhlasia s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR, a to zmenou ústavy.

Hovorca prezidentky Martin Strižinec uviedol, že odovzdaním podpisov začína plynúť 30-dňová lehota, počas ktorej v prezidentskej kancelárii kontrolujú podpisy. „Zamestnanci budú overovať pravosť podpisov, musí ich byť 350.000. Potom sa dostaneme aj k politickým otázkam a ďalšiemu postupu zo strany prezidentky,“ povedal novinárom.

Petičnú akciu k referendu inicioval Smer-SD v júni. Predseda strany Robert Fico informoval, že pri zbere podpisov pomáhali aj nepolitické organizácie. Zároveň zopakoval, že žiadajú prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby plebiscit vyhlásila na 29. októbra, aby sa mohlo konať so spojenými regionálnymi voľbami.

„Druhá otázka vedie k zmene Ústavy SR tak, aby sa v budúcnosti mohli konať predčasné parlamentné voľby aj na základe ústavného zákona alebo na základe platného výsledku referenda.

Tu dávame zadosť rozhodnutiu Ústavného súdu z roku 2021, podľa korého bez takejto zmeny ústavy nie je možné na Slovensku vyvolať parlamentné voľby,“ vysvetlil Fico pri odovzdávaní podpisov.

Prezidentka predčasom avizovala, že s otázkou o bezodkladnej demisii vlády by sa obrátila na Ústavný súd SR. Vykazuje podľa nej znaky neústavnosti. Šéf Smeru-SD uviedol, že ak sa hlava štátu obráti na ÚS, budú to považovať za zmarenie referenda a dôkaz, že je na strane lídra OĽaNO Igora Matoviča.

Fico zdôraznil, že zmenu nechcú dosiahnuť silou. „Nikto nechce organizovať protesty, bujaré zhromažďovania, vyvaľovanie dverí,“ povedal s tým, že každá zmena má prebehnúť demokraticky, právne a legitímne, a preto chcú referendum.

Referendum v zmysle Ústavy SR vyhlasuje prezident SR, ak o to petíciou požiada aspoň 350.000 občanov. Vyhlásiť ho má hlava štátu do 30 dní od prijatia petície občanov. Opozícia chcela vyvolať referendum o skrátení volebného obdobia a predčasných voľbách už pred vyše rokom, keď vyzbierala 585.000 podpisov od občanov.

Prezidentka sa vtedy obrátila na Ústavný súd, ktorý vyslovil verdikt, že navrhovaná referendová otázka je protiústavná. Hlava štátu v reakcii uviedla, že by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, ak by parlament rozhodol o zmene ústavy a následne prijal uznesenie, ktorým by požiadal o jeho konanie.