Úvod Politika Fico avizuje do roku 2020 minimálnu mzdu 500 eur

Fico avizuje do roku 2020 minimálnu mzdu 500 eur

Foto: archív

Slovensko je v Európe vnímané ako krajina, ktorá zvláda svoje úlohy z hľadiska konsolidácie verejných financií, ale aj z hľadiska napĺňania programu, za ktorým stoja politické strany. Krajine sa ekonomicky darí, a preto chce vláda naďalej pokračovať v podpore najmenej rozvinutých regiónov aj v snahe, aby rástla minimálna mzda. Vyhlásil to premiér Robert Fico.

Podľa premiéra sú pozitívne čísla výsledkom dobrej hospodárskej politiky. Povedal tiež, že Slovensko je naďalej atraktívne pre zahraničných investorov. Dôkazom toho je aj automobilka Jaguar Land Rover, s ktorej výstavbou by sa malo v Nitre začať 13. septembra tohto roka. „Hospodársky rast u nás ťahá domáca spotreba. Ľudia viac míňajú. Je to aj preto, že sme skôr svedkami deflácie a navyše reálne rastú mzdy,“ povedal Fico.

Pripustil však, že stále existujú regionálne rozdiely a bude potrebné vyriešiť problém s ľuďmi, čo odmietajú pracovať. „Je naďalej vysoký predpoklad priaznivého hospodárskeho rastu aj v nasledujúcom období, ďalej je predpoklad mierneho poklesu nezamestnanosti, ale tu sme sa už dostali na hranicu, kde očakávam od ministra práce, že príde s návrhmi ako sprísniť podmienky evidencie nezamestnaných,“ uviedol Fico.

Foto: archív
Foto: archív

Podľa premiéra by mala naďalej rásť minimálna mzda. „Chceme, aby minimálna mzda, ak sa bude dariť hospodárstvu, začínala na konci tohto volebného obdobia päťkou. Prekročili sme magickú hranicu 400 eur. Chceli by sme, aby to bolo okolo 500 eur a teší ma, že je racionálna diskusia okolo minimálnej mzdy,“ skonštatoval Fico s tým, že do roku 2020 by mali byť vytvorené predpoklady, aby minimálna mzda dosiahla úroveň okolo 500 eur.

Aj podľa ministra financií Petra Kažimíra Slovensko z hľadiska ekonomického rastu patrí k „premiantom v eurozóne“. Dodal, že pozitívne sa vyvíja aj trh práce, zahraničný export. „Všetko sa prejaví aj vo fiškálnych cieľoch. Predpokladám, že v našej najnovšej prognóze, na ktorej začneme pracovať v najbližších dňoch a zverejníme ju v septembri, budeme môcť zhmotniť tieto výsledky aj v lepších príjmoch na strane daní a odvodov a v lepšej kondícii nášho rozpočtu,“ avizoval Kažimír.

1 komentár

Comments are closed.