Úvod Z DOMOVA Fico a Blaha o vládnom balíčku: Ľudí oberú o peniaze a dajú...

Fico a Blaha o vládnom balíčku: Ľudí oberú o peniaze a dajú ich bankám. Tomáš: Je to kolosálny podvod

Fotomontáž: archív

Koalícia klamárov a podvodníkov ide podľa predsedu strany Smer-SD a poslanca NR SR Roberta Fica obrať ľudí o obrovské peniaze. Šéf opozičnej strany tak na tlačovom brífingu reagoval na zámer vládnej koalície vyplatiť trináste dôchodky v nižšej sume, ako predpokladá platný zákon. Upozornil na to, že všetci starobní penzisti mali na konci tohto roka dostať 460-eurový trinásty dôchodok, na čo sa malo vynaložiť 580 miliónov eur.

„Boli na to peniaze a bolo to pripravené,“ tvrdí Fico. Vláda však plánuje na trináste penzie vynaložiť 300 miliónov eur, pričom trináste dôchodky majú byť vo výške od 50 eur do 300 eur. „Okrádajú dôchodcov o 280 miliónov eur,“ povedal Fico.

Podľa neho ide o faktické zrušenie trinásteho dôchodku. „Vracajú sa k inštitútu vianočného príspevku a idú ho transformovať na smiešne sumy,“ tvrdí Fico. Krok vlády označil za podvod na dôchodcoch. „Je to jeden veľký odžub,“ zdôraznil.

Predseda strany Smer-SD kritizuje aj zámer vlády zrušiť obedy zadarmo na materských a základných školách a toto opatrenie nahradiť dvojnásobným daňovým bonusom pre deti až do 15 rokov veku.

Podľa Fica nešlo len o ekonomické opatrenie, ale aj o to, aby mali deti prístup jednu teplému jedlu denne. „Deti budú chodiť do bufetov a budú si kupovať nezdravé potraviny a nápoje,“ tvrdí Fico. „Je to útok na sociálny štát,“ povedal Fico.

Na krok vlády reagoval aj Ficov stranícky a poslanecký kolega Ľuboš Blaha. “Slušnovláda oklamala seniorov. Sľúbila im, že budú 13. dôchodky a teraz vyhlásila, že sa ujde len pre niektorých. Je to zrada a podvod na voličoch.

Kde je teraz Kollár, ktorý vykrikoval, že seniori dostanú svoje, aj keby mal kvôli tomu odísť z koalície? Oklamal tých najzraniteľnejších. Zradil. Škaredo zradil,” napísal na úvod svojho statusu na sociálnej sieti.

“Keby to bolo o tom, že nie sú peniaze, tak fajn, poďme sa o tom baviť, kde ich nájsť – ale oni zjavne peniaze majú. Prijali akože sociálny balíček prakticky v tej istej výške ako by pôvodne stáli 13. dôchodky. Čiže – peniaze majú, ale nechcú ich dať seniorom.

Je samozrejme vtipné, že Matovič sa opakuje po našej vláde s myšlienkou sociálnych balíčkov. A teší ma, že chce napĺňať náš sociálnodemokratický program a pomáhať rodinám s deťmi. Lenže on ešte aj keď sa chce tváriť, že je sociálny, tak z toho vyjde ako neschopný babrák.

5Nám vyčítali, že zadlžujeme Slovensko pri každom našom sociálnom opatrení a keď sme urobili deficit dve miliardy, tak nás pomaly išli súdiť za zločiny proti ľudskosti. Ale keď oni idú spraviť sekeru 12 miliárd eur, tak je odrazu všetko v najlepšom poriadku.

Fotomontáž: FB Ľuboša Blahu

Keď sme my mali deficit rozpočtu jedno percento, tak tu skuvíňali pre každú desatinku a oni si spakruky hodia 11-percentný deficit a ešte si aj zatlieskajú. Odrazu to nie je zadlžovanie budúcich generácií.

Odrazu je fajn mať namiesto našich 48 percent verejný dlh 62 percent. Našich 48 percent bola vraj ‘prázdna špajza’, no ich 62-percentný dlh, to sú zjavne preplnené silá a ideálna príležitosť na sociálne balíčky. Veď oni si šliapu po jazykoch ako malé deti,” pokračuje Blaha.

Ako dodal, vždy rád podporí každé sociálne opatrenie, ktoré pomôže ľuďom, ale to, čo dáva ľuďom terajšia vláda sú podľa neho iba omrvinky v porovnaní s tým, ako Matovičov kabinet pomôže zahraničným bankám.

“Je to len dymová clona na odvrátenie pozornosti od základnej správy dňa – rušia sa trináste dôchodky a rušia sa obedy zadarmo. A to len preto, aby mohli pchať peniaze do nenažraných bánk. Sulíkove daňové bonusy namiesto obedov zadarmo skončia v herných automatoch a nie na tanieri tých najchudobnejších malých detí. A opäť sa len posilnia triedne rozdiely. Trpieť budú deti. Tí najzraniteľnejší.

Matovičova vláda ide proti ľuďom, proti seniorom, proti rodinám aj proti deťom. Svoju asociálnosť chce vyvažovať lepším marketingom. Hovoria o sociálnych balíkoch, no v skutočnosti v balíku skončia len a len banky a veľký biznis.

Od rána do večera samé škandály, kauzy, plagiáty, podvody. A oni si myslia, že si to vyžehlia lacným marketingom. Ubližujú ľuďom. Tým najslabším. A ľudia im to zrátajú,“ zakončil svoj príspevok poslanec Smeru-SD.

Aj nezaradený poslanec NR SR Erik Tomáš považuje krok vlády za faktické zrušenie 13. dôchodku. Podľa neho ide o „kolosálny podvod“. „Naši dôchodcovia mali dostať 460 eur, ale dostanú oveľa menej,“ povedal Tomáš. Vládna koalícia podľa neho ukázala, že svoje predvolebné sľuby neplní.

Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár podľa Tomáša pred parlamentnými voľbami pritom sľubovali, že nesiahnu na sociálne opatrenia, ktoré prijala bývalá vláda. Tomáš je sklamaný aj z toho, že vládna koalícia ide rušiť obedy zadarmo na materských a základných školách. „Táto vláda vám nedáva, táto vláda vám berie,“ dodal.

“Vláda sa bude falošne vyhovárať na koronakrízu. Pri sľubovanej pomoci pre podnikateľov a živnostníkov vo výške niekoľkých miliárd je suma na 13. dôchodok zvládnuteľná. Pravda je taká, že Matovič a Kollár sa na seniorov vykašľali.

Práve na tých najzraniteľnejších, ktorí by si v tomto ťažkom období naopak zaslúžili zvýšenú pozornosť a podporu. Podobne sa tak stalo aj pri vážnej situácii v domovoch sociálnych služieb, kde sa rozhýbali až po našom tlaku. A pripomínam aj to, že chceli zrušiť vlaky zadarmo, len si to na poslednú chvíľu rozmysleli. Uvidíme dokedy,” napísal Tomáš na sociálnej sieti.

Erik Tomáš. (Foto: archív)