Úvod Politika Fico: Čaká nás rok nádeje

Fico: Čaká nás rok nádeje

Robert Fico. (Foto: archív)

“Násilný protest ‘žltých viest’ vo Francúzku ukazuje, čo hrozí akejkoľvek krajine, ak rezignuje zo sociálneho rozmeru politiky,” píše v úvode svojho komentára uverejneného v Hopodárskych novinách s názvom Čaká nás rok nádeje šéf Smeru-SD, expremiér a kandidát na post ústavného sudcu Robert Fico. V úvode komentára sa poďakoval všetkým, ktorí robia niečo pre našu krajinu. Predchádzajúci rok zhodnotil ako najlepší rok v jeho histórií.

Zároveň však vyjadril aj sklamanie. ”Mrzí ma, že o úspechu krajiny nevieme hovoriť, pretože téma úspechu nie je na programe dňa v mainstreamovej časti liberálnych médií.” Podľa Fica sa málo hovorí o úspechoch a do popredia sa tlačí nenávisť.

“Spoločnosť tak naďalej zostáva rozdelená a na základe toho sa vytvárajú dve pravdy o štáte. Tá prvá virtuálna, ktorá zámerne posúva Slovensko mimo demokratického civilizačného okruhu, a tá druhá reálna, v prospech ktorej hovoria jasné a čitateľné výsledky,” približuje svoj pohľad na aktuálnu situáciu.

A hoci sa nachádzame v stave, keď oslabujeme krajinu v medzinárodnej konkurencii, podľa jeho slov nás čaká nádejný rok: “Vždy som sa v politike držal zásady, že ak sa krajine darí, musia to pocítiť občania. Schválením vyrovnaného rozpočtu a prijatím celého radu sociálnych opatrení si vytvárame silné predpolie na ďalšie budovanie moderného a sociálneho štátu. Pozrime sa, čo sa deje vo svete.”

Ako príklad Fico opisuje momentálnu situáciu vo Francúzsku. “Násilný protest „žltých viest“ vo Francúzku ukazuje, čo hrozí akejkoľvek krajine, ak rezignuje zo sociálneho rozmeru politiky. Ak nebudeme pokračovať v politike vyrovnávania regionálnych rozdielov a nedôvera k štátu sa bude ďalej prehlbovať, vzniká podhubie na rast extrémizmu a násilia,” upozorňuje.

Smer sa nebojí zodpovednosti vytvoriť z našej krajiny moderný a sociálny štát.” Naša sociálna politika nie je postavená na pravicovom rušení opatrení, naopak, smeruje k posilneniu rodinnej peňaženky. Politika v prospech občana musí pokračovať aj v tomto roku.

Foto: archív

Sme rozhodnutí zdvojnásobiť vianočný (starobný) dôchodok, výrazne znížiť DPH na základné potreby pre narodené dieťa, zaviesť príspevok na nákup školských pomôcok pre prvákov pri nástupe do školy,” pripomína stranícke ambície.

Vo svojom komentári zároveň priblížil priority koalície. “Približovanie životnej úrovne Slovenska k vyspelým ekonomikám je základnou prioritou koalície a vlády a svojimi rozhodnutiami budeme tento strategický zámer naďalej napĺňať.” Vyjadril sa aj k blížiacim sa voľbám prezidenta a k eurovoľbám.

“Slovensko potrebuje prezidenta, ktorý svojimi skúsenosťami z medzinárodnej politiky bude schopný okamžite reagovať na meniace sa bezpečnostné a ekonomické prostredie vo svete. Eurovoľby zasa rozhodnú, či projekt EÚ, ktorý je naším životným a hodnotovým priestorom, zostane životaschopným, alebo sa presadia dezintegračné politické vízie z okraja politického spektra. Rok 2019 sa začal,” napísal Fico. Na záver komentára vyzval: “Spojme sa pre úspešné Slovensko.”