Úvod Z DOMOVA Fico chce zvýšiť bankám odvod: ich zisky rastú z poplatkov

Fico chce zvýšiť bankám odvod: ich zisky rastú z poplatkov

Foto: archív

Bankový odvod by mal od budúceho roka vzrásť z 0,2 na 0,4 percenta z hodnoty pasív bánk znížených o sumu vlastného imania. V budúcom roku by mal do štátneho rozpočtu priniesť približne 120 až 130 miliónov eur. Avizoval to predseda koaličného Smeru-SD Robert Fico.

Ak sa touto problematikou nebude zaoberať vláda, poslanci predložia do parlamentu predložia poslanci vlastný návrh. Podľa Fica musí štát reagovať na rastúcu ziskovosť bánk, ako aj poplatkov. Vyčíslil, že za posledné roky ziskovosť bankového sektora vzrástla z 560 miliónov eur v roku 2014 na 639 miliónov eur v minulom roku a v tomto roku by mala dosiahnuť približne 700 miliónov eur.

„To nie je zisk, ktorý by banky zarobili tým, že dávajú úvery. Jediným dôvodom je nová poplatková politika bánk. Zaznamenali sme, že od 1. januára 2018 prišlo k výraznému zvyšovaniu poplatkov, pričom nárast sa pohybuje od 20 až do 233 percent. To je nonsens,“ vyhlásil Fico.

Preto podľa neho štát musí na túto situáciu reagovať: „Slovenský bankový sektor napriek tomu, že sme zaviedli osobitný bankový odvod v roku 2012, vykazuje na Slovensku nadpriemernú ziskovosť v porovnaní s ostatnými bankovými sektormi v Európskej únii.“

Na zvýšení bankového odvodu je podľa Fica zhoda aj v rámci koalície. Za zvýšenie bankového odvodu je napríklad aj hnutie Sme rodina, presadzuje však zvýšenie hranice príjmu pri bankovom účte bez poplatku, ktorý musia banky poskytovať.