Úvod Z DOMOVA Fico: Čo robila Čaputová v tajnej miestnosti SIS pri rozbore živých trestných...

Fico: Čo robila Čaputová v tajnej miestnosti SIS pri rozbore živých trestných vecí?

Zuzana Čaputová. (Reprofoto: Pavel Kapusta)

Predstavitelia opozičného Smeru-SD usporiadali mediálny brífing spoločne so zástupcami Jednoty dôchodcov Slovenska o sociálnych témach. Okrem toho sa vyjadrili aj k aktuálnym témam vrátane spoločného rokovania štátnych špičiek v tajnej miestnosti v sídle Slovenskej informačnej služby (SIS).

Šéf strany Robert Fico v úvode zopakoval svoj nedávny výrok, že „štát je v totálnom rozklade“. „Tie prejavy sú evidentné. S veľkou nevôľou ste od nás prijímali informácie, že to, čo sa deje pri kriminalizácii opozície, nie je s kostolným poriadkom. S veľkou nevôľou sa prijímala informácia o úlohe udavačov.“

Fico dodal, že na týždennej báze poskytuje informácie o „politicky angažovanej skupine predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní a justície“, ktorá podľa neho robí politickú nadprácu pre súčasnú koalíciu.

„Všetci sa pýtame, čo sa dialo v tajnej miestnosti SIS. Dúfam, že nepochybujete o tom, že my to vieme. Nás ťaží predstava, to preboha, kto sa tam stretol a o čom sa rozprávali?“ Fico položil otázku, čo robila napríklad prezidentka Zuzana Čaputová pri rozbore živých trestných vecí?

„Jasné, že teraz jej tečie do topánok, tak bude dávať stanoviská, že to nebolo o tom, že to bolo o nejakej spolupráci… Keď sa chcem rozprávať o spolupráci, tak nezvolávam schôdzu v tajnej miestnosti SIS. Rovnako robí všetko, aby odpútala pozornosť.“

Líder Smeru-SD je zvedavý, čo sa v štáte deje, že je potrebné dať spolu takéto stretnutie? „Je potrebné sa báť, čo z tohto všetkého môže vybuchnúť. Táto partia sedela na jadrovom reaktore, ktorý ide vybuchnúť. Je to hrubé ovplyvňovanie udavačov. Je to hrubá manipulácia s informáciami v rámci trestného konania.“

Robert Fico. (Reprofoto: Michaela Kolimárová)

Fico v tejto situácii hovorí o hrubom zásahu do nezávislosti vyšetrovania, do právneho štátu a demokracie na Slovensku. Naznačil, že „vrabce čvirikajú“ o tom, že policajná inšpekcia sa zaoberá politickým ovplyvňovaním niektorých svedkov a kajúcnikov v závažných kauzách. Práve o tom sa podľa neho teoreticky mohli rozprávať vysokí štátni funkcionári.

„Viete, kto mi tam chýbal? Pani Tódová. Už by to bolo kompletné, ale úplne že kompletné,“ komentoval Fico. Dodal, že vie, o ktorú miestnosť v budove SIS ide, hovoril o nej ako o „pivnici“.

Za jeho vlády sa podľa neho takéto stretnutia neorganizovali: „V živote nie, na to nebol dôvod. Ani by mi nikdy nenapadlo stretnúť sa v takomto zložení a hovoriť o živých veciach,“ odpovedal Fico.

Opozičný Smer-SD chce preto iniciovať mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR, na ktorej by mal premiér Eduard Heger vysvetliť tajné stretnutie predstaviteľov štátu v SIS. Na vysvetlenie stretnutia premiéra vyzýva aj mimoparlamentná strana Hlas-SD.

O stretnutí, na ktorom sa malo zúčastniť približne desať ľudí vrátane najvyšších ústavných činiteľov, informoval Denník N. Stretnutie mal iniciovať predseda vlády SR Eduard Heger. Témou malo byť podozrenie, že vyšetrovanie niektorých korupčných káuz môže byť zmanipulované, pričom sa spomínal aj prípad exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského.

Prezidentka Čaputová sa dištancuje od medializovaných tvrdení o obsahu stretnutia ústavných činiteľov v sídle SIS. „Predmetom stretnutia nebol prípad bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského a ani nijaké iné ‘živé’ prípady, ktoré riešia orgány činné v trestnom konaní,“ uviedol vo vyhlásení pre médiá riaditeľ komunikačného odboru Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej.

Mediálny brífing strany Smer-SD aj o stretnutí ústavných činiteľov v tajnej miestnosti SIS: