Úvod Politika Fico: Dočasné imigrantské kvóty sú fiaskom, neprejdú

Fico: Dočasné imigrantské kvóty sú fiaskom, neprejdú

Foto: archív

Slovenský premiér Robert Fico si myslí, že dočasné imigrantské kvóty v rámci EÚ sú absolútnym fiaskom. Vyhlásil to na pôde Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti, na ktorom predstavil program samitu Európskej rady (ER)v Bruseli.

„V roku 2017 končia tzv. dočasné kvóty. Hovoríme o realokácii asi 160 000 migrantov z Grécka a z Talianska a vieme, že tento program je absolútne fiasko. Všetci si uvedomujeme a všetci to aj potvrdzujeme, že vôbec neboli naplnené. Krajiny, ktoré najviac kričali a kritizovali, tak neurobili prakticky nič v tejto oblasti,“ kritizoval Robert Fico.Na stole je návrh Európskej komisie (EK) o permanentných kvótach, ktorý však premiér odmieta. „Je tu návrh EK, že by mali byť zavedené stále kvóty vrátane sankcií za každého neprijatého migranta vo výške 250 000 eur. Je evidentné, že tento návrh neprejde. Nikdy neprejde,“ zdôraznil.

Zároveň upozornil na to, že napriek tomu, že dočasné kvóty onedlho skončia, lídri sa stále nevedia dohodnúť na návrhu, ktorý ich nahradí. „Sme teraz v stave, keď sa môže stať, že nebudeme mať nič. Nebudú ani dočasné kvóty, ktoré končia, pokiaľ ide o dĺžku platnosti v tomto roku, a nebude prijatý ani nový návrh. Naďalej sa pracuje s tým, že každá krajina musí prispieť, pokiaľ ide o migráciu, ale z toho jedálneho lístka má právo si vybrať, akým spôsobom prispeje,“ spresnil Robert Fico.Podľa neho je stále živý Slovenskom navrhnutý koncept „efektívnej solidarity“.

„Chápem, že Malta je krajina, ktorá je pre migrantov priamo cieľová. Má trochu radikálnejší pohľad na kvóty, ako má Slovensko, ale to je, myslím si, celkom pochopiteľné. Preto tento koncept podľa mňa stále žije a ak sa na ničom inom nedohodneme, tak nebudeme mať nič. A potom som sám zvedavý, ako sa budeme vysporiadavať s narastajúcim počtom migrantov, ktorí budú do Európy prichádzať,“ uzavrel premiér.

Na marcovom samite sa okrem voľby nového predsedu ER budú lídri venovať aj téme zamestnanosti, rastu a konkurencieschopnosti, bezpečnosti, vonkajším vzťahom a uvedenej migrácii. Riešiť sa bude i problematika dvojitej kvality potravín. „Za Vyšehradskú štvorku (V4) budeme otvárať problematiku dvojakej kvality potravín alebo poľnohospodárskych výrobkov, ktoré sa predávajú na našich trhoch,“ uviedol premiér na zasadnutí výboru.