Úvod Z DOMOVA Fico: Dohoda medzi SR a USA je nevýhodná, porušuje suverenitu Slovenska

Fico: Dohoda medzi SR a USA je nevýhodná, porušuje suverenitu Slovenska

Robert Fico. (Reprofoto: internet)

Návrh dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi SR s USA (DCA) je pre Slovensko nevýhodný a porušuje suverenitu Slovenska. Na mediálnom brífingu v Prešove to vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý podľa svojich slov nespochybňuje záväzky SR v Severoatlantickej aliancii.

„Je to zmluva, ktorá bude mať prednosť pred vnútroštátnymi zákonmi SR. Navrhované znenie v každom jednom článku je v príkrom rozpore s ponímaním suverenity a zvrchovanosti samostatného štátu,“ uviedol Fico.

Návrh dohody podľa neho dáva Spojeným štátom americkým a armáde USA „voľnú vstupenku minimálne na desať rokov na trvalú prítomnosť vojakov, civilných zamestnancov, dodávateľov a rodinných príslušníkov“. Pre Slovensko je podľa Fica dohoda nevýhodná.

„Budem žiadať mojich kolegov v poslaneckom klube, aby sme nikdy takýto typ dohody, ktorý je na stole, v parlamente nepodporili,“ povedal Fico. Ministerstvo obrany SR v reakcii na Ficove vyjadrenia hovorí o “zúfalom zastrašovaní, vytrhávaní z kontextu a zavádzaní”.

Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi SR a USA (DCA) by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Minister obrany Jaroslav Naď tvrdí, že ide o štandardnú medzinárodnú dohodu. Deklaroval, že dokument plne rešpektuje suverenitu SR. V prvej vlne má dohoda umožniť čerpať približne 100 miliónov dolárov na modernizáciu obrannej infraštruktúry. Akákoľvek infraštruktúra, ktorá bude postavená, bude majetkom SR.