Úvod Z DOMOVA Fico i Uhrík: Referendum naznačilo masu, ktorá vo voľbách rozhodne o zmene...

Fico i Uhrík: Referendum naznačilo masu, ktorá vo voľbách rozhodne o zmene vlády

Milan Uhrík a Robert Fico. (Reprofoto: internet)

Účasť na referende o skrátení volebného obdobia naznačuje, že pri najbližších parlamentných voľbách príde k zmene vlády. Vyhlásil to líder Smeru-SD Robert Fico. Hoci bolo pre vysoko nastavené kvórum neplatné, výsledok referenda považuje za ohromujúci. Dodal, že strana zaň preberá plnú zodpovednosť.

„Napriek tomu, že to bolo mediálne a zo strany koalície a prezidentky najignorovanejšie referendum v histórii Slovenska, včera pri k referendovým urnám 1,2 milióna voličov, čo je 27,25 percenta voličov, ktorí do referenda prišli s jasnou víziou.

Vedeli, že chcú predčasné parlamentné voľby, vedeli, že chcú zmenu,“ uviedol Fico. Podotkol, že ak ľudia prídu k ďalším parlamentným voľbám minimálne v takomto počte, zmena je garantovaná.

Poďakoval všetkým stranám, ktoré pomohli referendum uskutočniť, tiež všetkým, ktorí sa na ňom zúčastnili. Kritizuje neúčasť troch najvyšších ústavných činiteľov. „Je neuveriteľné, že pri takejto forme demokracie traja najvyšší ústavní činitelia odignorovali účasť,“ povedal. Tvrdí, že ak by sa k tomu postavili inak, „mohol sa problém vyriešiť už včera“.

K plebiscitu sa vyjadril aj ďalší opozičný líder, poslanec Európskeho parlamentu a predseda hnutia Republika Milan Uhrík. Podľa neho množstvo občanov na ľudovom hlasovaní predstavuje masu a silu, ktorá o pár mesiacov dokáže rozhodnúť aj o novej vláde.

Uhrík poďakoval voličom, ktorí sa na referende zúčastnili, účasť podľa jeho slov ovplyvnila antikampaň. „Prístup médií a ústavných činiteľov, ktorí doslova odrádzali od referenda, považujem za maximálne nezodpovedný.

Len nás to utvrdzuje v názore, že títo ľudia nemajú s demokraciou nič spoločné. Zároveň je to jasný dôkaz toho, že referendum treba v budúcnosti sfunkčniť a podobne ako pri voľbách minimálne kvórum účasti zrušiť,“ skonštatoval šéf Republiky.