Úvod Z DOMOVA Fico k 30. výročiu zvrchovanosti SR: Bolo to rozhodnutie odvážnych politikov v...

Fico k 30. výročiu zvrchovanosti SR: Bolo to rozhodnutie odvážnych politikov v správnom čase

Program počas 18. ročníka Osláv zvrchovanosti v kysuckej obci Stará Bystrica. (Foto: Maroš Kapusta)

Suverenita a zvrchovanosť je niečo, čo sa dá získať, ale čo sa dá aj rýchlo stratiť. Treba si ju pestovať, treba si ju vážiť a treba ju polievať ako kvetinu. Pri 30. výročia prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR to počas 18. ročníka Osláv zvrchovanosti Slovenska v Starej Bystrici povedal predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico.

„Krajina je taká suverénna a tak zvrchovaná, ako si váži tradície, na ktorých vznikla. Ústava SR hovorí, že si máme vážiť odkaz Veľkej Moravy a cyrilometodské duchovné dedičstvo. Je to naozaj tak? Alebo ustupujeme totálne liberálnym predstavám o spôsobe života v tomto štáte? Krajina je suverénna a sebavedomá podľa toho, ako sa k nej správame,“ pripomenul Fico.

„Krajina je sebavedomá a suverénna aj podľa toho, alo sa správame v dôležitých medzinárodných otázkach. Je to sebavedomé a suverénne, ako konáme, čo sa týka vojny na Ukrajine? Podľa môjho názoru nie.

A rovnako je krajina sebavedomá a zvrchovaná aj podľa toho, ako raguje na vývoj, ktorý prichádza. Chcem varovať všetkých, že ak sa presadí myšlienka väčšinového hlasovania v Európskej rade, môže to znamenať koniec Európskej únie.

Slovenská republika nesmie nikdy súhlasiť so zmenou pravidiel pri hlasovaniach, pretože vtedy stratíme všetku zvrchovanosť a potom naše členstvo v EÚ stráca akýkoľvek zmysel,“ upozornil expremiér.

Na oslavách sa zúčastnili aj bývalí prezidenti Českej i Slovenskej republiky Václav Klaus a Ivan Gašparovič. Fico ocenil, že Klaus ako český premiér a Gašparovič ako predseda slovenského parlamentu, a rovnako aj na oslavách neprítomný Vladimír Mečiar ako predseda slovenskej vlády, mali pred 30 rokmi odvahu prijať v správnom čase správne rozhodnutia.

„Chcem im poďakovať za to, že toho býka chytili za rohy. Mohli špekulovať, mohli vymýšľať, ale v správnom čase prijali rozhodnutia, ktoré boli nevídané a o ktorých sa mnohým možno ani nesnívalo. Chcem im poďakovať za ich odvahu, pretože to si odvahu vyžadovalo,“ zdôraznil Fico.

Václav Klaus, Ivan Gašparovič, Robert Fico a Ján Podmanický na mediálnom brífingu počas Osláv zvrchovanosti Slovenska v Starej Bystrici. (Reprofoto: archív)