Úvod Politika Fico kandiduje na ústavného sudcu, opozícia to označuje za koniec Smeru

Fico kandiduje na ústavného sudcu, opozícia to označuje za koniec Smeru

Foto: archív

Predseda strany Smer-SD Robert Fico sa bude uchádzať o post ústavného sudcu. Potvrdil to poslanec NR SR za Smer-SD Martin Glváč, ktorý osobne odniesol Ficovu nomináciu do podateľne Národnej rady SR. “Myslím si, že ide o najschopnejšieho kandidáta na základe jeho doterajšieho pôsobenia.

Ide o Roberta Fica,” potvrdil Glváč. Slovensko čaká veľká výmena ústavných sudcov, keď sa ich vymení až deväť z celkového počtu 13 vrátane predsedu. Glváč by si Fica vedel v budúcnosti predstaviť aj ako predsedu Ústavného súdu: “Neviem si predstaviť, že by ho niekto prekonal”, vyhlásil.

Expremiér je jedným zo 40 kandidátov na miesta budúcich ústavných sudcov, ktorých menoslov sa definitívne uzavrel. Potvrdil to predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Róbert Madej, ktorý zároveň uviedol, že verejné vypočutie kandidátov sa uskutoční 23., 24., a 25. januára.

Okrem Roberta Fica je medzi nimi napríklad poslanec NR SR Peter Kresák, predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová, obe štátne tajomníčky Ministerstva spravodlivosti SR Monika Jankovská a Edita Pfundtnerová, rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská, advokát, bývalý poslanec NR SR a bývalý sudca Ústavného súdu SR Ján Drgonec, či bývalý predseda strany Sieť Radoslav Procházka.

Ďalšími kandidátmi sú: Ján Šikuta, Ján Štiavnický, Eva Kováčechová, Robert Šorl, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Soňa Mesiarkinová, Marek Tomašovič, Dagmar Fillová, Pavol Malich, Peter Molnár, Martin Vernarský, Ladislav Duditš, Marián Sluk, Michal Matulník, Peter Straka, Radoslav Procházka, Boris Gerbery, Ľuboš Szigeti, Zuzana Pitoňáková, Michal Truban, Radovan Hrádek, Anton Dulak, Eva Fulcová, Karol Kovács, Miloš Maďar, Juraj Sopoliga, Ivan Fiačan, Michal Ďuriš, Martin Javorček, Kajetán Kičura, Štefan Kseňák a Peter Melicher.

Foto: archív

Deviatim z trinástich sudcov Ústavného súdu SR uplynie 16. februára tohto roka funkčné obdobie. Predseda parlamentu Andrej Danko preto vyhlásil voľby kandidátov na túto funkciu. Noví sudcovia sa budú voliť podľa starých pravidiel, keďže sa na jeseň minulého roka vládnej koalícii nepodarilo presadiť zmeny voľby.

Uchádzačom stačí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov Národnej rady SR, najmenej však 39. Parlament zvolí 18 kandidátov, z ktorých následne prezident Slovenskej republiky vymenuje polovicu. Novinkou bude verejné vypočutie kandidátov pred ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR, na ktorom sa môže zúčastniť aj prezident. Z neho bude vyhotovený aj audio či videozáznam. Deviati sudcovia, respektíve sudkyne, budú obliekať taláre najbližších 12 rokov.

Predsedníčka klubu OĽaNo Veronika Remišová nomináciu Roberta Fica kritizuje: „Snaha Roberta Fica uchádzať sa o miesto sudcu na Ústavnom súde je dôkazom, že stratil akékoľvek zábrany a súdnosť. Ústavný súd je jednou z najdôležitejších inštitúcii v štáte a bolo by nešťastím pre Slovensko, aby sa Ústavný súd stal predĺženou rukou politických strán,“ reagovala Remišová.

Strana SaS je presvedčená, že kandidatúra Roberta Fica na ústavného sudcu znamená blížiaci sa koniec strany Smer-SD, pretože “jej hlavní protagonisti opúšťajú túto potápajúcu sa loď”. Podľa vyhlásenia SaS je Fico absolútne nevhodný kandidát, keďže jeho politické konanie sa nedá oddeliť od právnych názorov.

Kandidovať na ústavného sudcu má právo každý, kto spĺňa zákonom stanovené podmienky. Strana Most-Híd tak reagovala na kandidatúru Roberta Fica. “O tom, ktorých 18 kandidátov poslanci strany podporia, poslanecký klub Mosta-Híd rozhodne po verejnom vypočutí všetkých kandidátov,” povedala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnárová.

Foto: Michaela Kolimárová