Úvod Z DOMOVA Fico: Koalícia sa správa, akoby sme boli súčasťou konfliktu na Ukrajine

Fico: Koalícia sa správa, akoby sme boli súčasťou konfliktu na Ukrajine

Robert Fico. (Foto: archív)

Predseda Smeru-SD Robert Fico vyzýva prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, predsedu vlády Eduarda Hegera a predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára, aby sa venovali Slovensku a slovenským národným záujmom. Kritizuje, že sa správajú, ako keby Slovensko bolo súčasťou vojenského konfliktu .

„Radikalizujú situáciu a zbytočne vyhrocujú napätie. V tomto by som sa správal odlišne,“ skonštatoval šéf opozičnej strany. Fico podotkol, že síce odsudzuje použitie ruskej vojenskej sily na Ukrajine a podporuje humanitárnu pomoc utečencom, no dianie na Ukrajine neodstránilo aktuálne problémy Slovákov.

Smer-SD podľa jeho slov považuje za správne, ak o konflikte obe strany rokujú na ukrajinsko-bieloruskej hranici. V tejto súvislosti kritizuje vládu, že posielaním zbraní na Ukrajinu prispieva k ďalšiemu napätiu. Nesúhlasí ani s pozývaním cudzích vojakov na územie Slovenska.

„Veď máme tisíce profesionálnych vojakov, sústreďme ich na prípadnú ochranu východnej hranice,“ navrhol Fico. Dodal, že tiež nerozumie, prečo politici a médiá zapájajú do konfliktu športovcov či umelcov.

S posielaním zbraní na Ukrajinu nesúhlasí ani opozičné hnutie Republika. „Vyzývame slovenskú vládu, aby nasledovala príklad Maďarska a neposielala slovenské zbrane na Ukrajinu. Pošlime humanitárnu pomoc a pomôžme nevinným ľuďom. Ale nenechajme sa do tejto vojny vtiahnuť posielaním munície určenej na zabíjanie ľudí,“uviedol predseda hnutia Milan Uhrík.