Úvod Z DOMOVA Fico: Matovič ušiel z NR SR, lebo sa bál, že sa rozplače

Fico: Matovič ušiel z NR SR, lebo sa bál, že sa rozplače

Foto: archív

Programové vyhlásenie vlády (PVV) označil predseda Smeru-SD Robert Fico za nereálne. Po jeho predložení v parlamente zdôraznil, že v štátnom rozpočte nie je dostatok financií na pokrytie sľubovaných opatrení.

Rovnako, že PVV nereaguje na základné veci týkajúce sa štátu, ako sú veda a výskum, pandémia nového koronavírusu či migračná politika. Kritizoval tiež, že opozícia nedostala priestor vyjadriť sa už po jeho predložení.

„Je to nereálne, schizofrenické, vymyslené. Je to science-fiction Igora Matoviča,“ povedal Fico. “ Takýto guľáš sme tu v živote nemali. Je tam naplácaných 120 strán bez akýchkoľvek súvislosti,“ komentoval vládny dokument šéf Smeru-SD.

Dodal, že PVV nereaguje na problém pandémie nového koronavírusu. „Vôbec nerieši, čo sa bude diať v najbližších týždňoch a mesiacoch, pretože netušia, čo by mali robiť,“ podotkol. Nerieši sa podľa neho ani podpora vedy a výskumu. Zhodnotil, že túto kapitolu tvorí desať riadkov „blábolov“ bez konkrétnych cieľov.

Ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka označil za žoldniera, akého ešte nevidel. “Bol u Mečiara, u Dzurindu, bol u nás a teraz je v tejto vláde,” povedal. Korčoka sa verejne opýtal, prečo nie je v programe obsiahnuté vyjadrenie vzťahu Slovenska k Rusku a Číne, ktorá Slovensku prejavila veľkú mieru podpory.

Radu prokurátorov a sudcovské organizácie zasa vyzval, aby sa vyjadrili „k policajnému štátu“, zriadenie ktorého v programovom vyhlásení podľa Fica navrhuje ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Fico kritizoval aj vystúpenie premiéra Matoviča v parlamente po predložení PVV. Bolo podľa neho len o útokoch na Smer-SD. Poukázal na úvodnú stranu programového vyhlásenia, ktoré hovorí, že doterajší vládni politici „zneužívali poslanie spravovať veci verejné na osobné obohacovanie a zneužívali orgány činné v trestnom konaní na prenasledovanie nepohodlných ľudí“. Fico to odmieta.

V úvode premiérovho vystúpenia všetci poslanci Smeru-SD opustili rokovaciu sálu. „Urobili sme tak preto, lebo sa nenecháme urážať daňovým podvodníkom,“ objasnil Fico. Matovič po vystúpení podľa jeho slov „ušiel z NR SR, lebo sa bál, že sa rozplače“.

Zároveň kritizoval spôsob predloženia programového vyhlásenia do NR SR. Pokračoval, že poslanci Smeru-SD sa chceli konštruktívne k predloženému materiálu vyjadriť, no koalícia odsúhlasila procedúru, ktorá to v pondelok znemožnila.

Fico deklaroval, že v stredu (22. 4.) sa plánujú vecne zapojiť do diskusie. „Dúfam, že vôbec bude nejaká rozprava, lebo ako na to pozeráme, tak by boli najradšej, keby nijaká nebola.