Úvod Z DOMOVA Fico Matovičovi: Skončilo sa obdobie politického populizmu a marketingu

Fico Matovičovi: Skončilo sa obdobie politického populizmu a marketingu

Foto: archív

Predseda strany Smer-SD Robert Fico si nevie predstaviť, čo by v týchto dňoch robila nová vláda. Má veľké pochybnosti o schopnosti týchto ľudí riadiť krízové procesy. Nečuduje sa, že novej parlamentnej väčšine trvá tak dlho zostaviť novú vládu – podľa neho sa obáva prevziať zodpovednosť.

Vyjadril sa tak vo svojom videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti. Na úvod uviedol, že je tu kríza, ktorá postihla celú Európu a celý svet. Informoval, že plne podporuje kroky premiéra Petra Pellegriniho a vyslovuje obrovskú úctu každému, či už pracuje v krízovom štábe, teréne či nemocniciach za to, ako sa pokúšajú zabrániť následkom pandémie. Vláda, ktorá dosluhuje, podľa neho na 24-hodinovej báze robí to, čo je v daných okolnostiach možné a prijíma opatrenia, ktoré sú svojím rozsahom pred krajinami EÚ.

„Do tohto všetkého prichádza obdobie nástupu novej vlády. Chcel by som nastupujúcemu premiérovi pánovi Matovičovi povedať, že sa skončilo obdobie politického populizmu a marketingu. Toto je obdobie, keď musí nová vláda ukázať rozhodnosť a pripravenosť konať.

Ak však sledujem vyjadrenia nastupujúcej koalície a nového premiéra, mám veľké pochybnosti o schopnosti týchto ľudí riadiť krízové procesy. Priznám sa, že neviem si celkom predstaviť, čo by v týchto dňoch a týchto hodinách robila nová vláda. Neviem si predstaviť, ako by reagovala a aké opatrenia by ponúkla slovenskej verejnosti.“

„Chcel by som preto vyzvať pána Matoviča, aby prestal urážať premiéra na zasadnutí krízového štábu, aby prestal používať populistický jazyk. Očakávam od neho, ako od nastupujúceho premiéra, že príde s konkrétnym plánom. Samozrejme, že ho nemá a ja sa ani nečudujem, že vládnej koalícii trvá tak dlho zostaviť novú vládu. Mám obavu, že sa veľmi boja prevziať zodpovednosť, lebo v tomto okamihu nevedia, čo by robili.

Na záver Fico uviedol, že drží palce Petrovi Pellegrinimu a všetkým dobrým ľuďom na Slovensku, ktorí dnes potrebujú zjednotenie a nie rozdeľovanie, ako to ponúka pán Matovič. Fico dúfa, že budeme môcť v rozumnom čase konštatovať, že tak ako sme zvládli iné krízy v minulosti, tak zvládneme aj túto, ktorú pravdepodobne môžeme považovať za najhoršiu v histórii modernej Slovenskej republiky.