Úvod Z DOMOVA Fico: Médiá zadržanie Kováčika objednávali už niekoľko mesiacov a bolo im vyhovené

Fico: Médiá zadržanie Kováčika objednávali už niekoľko mesiacov a bolo im vyhovené

Dušan Kováčik. (Foto: archív)

Jedna z najkritizovanejších postáv orgánov spravodlivosti na Slovensku skončila v putách. Špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala a obvinila zo spolupráce so zločineckou skupinou, z prijímania úplatku a zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a z korupcie.

Obvinenie má súvisieť s Kováčikovým údajným angažovaním sa pri prepustení bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku prezývaného Kudla. O niekoľko týždňov neskôr prišiel Kováčik do banky s 204-tisíc eurami v hotovosti.

NAKA Kováčika zatkla pred budovou Prezídia Policajného zboru v Bratislave. Popri Kováčikovi mal byť zadržaný a obvinený aj vysokopostavený policajt. Má ísť o zastupujúceho riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Norberta Pakšiho. Trestné stíhanie by sa malo týkať zločineckej skupiny takáčovcov, ktorej Kováčik a Pakši podľa polície pomáhali. Prokuratúra potvrdila, že obvinené boli aj ďalšie dve osoby.

Kováčik by mohol minimálne dočasne prísť o výkon funkcie. Jej výkon mu môže pozastaviť len generálny prokurátor, prípadne jeho dočasná zástupkyňa. Prípad je vyšetrovaný na odbore ekonomickej kriminality. Jeho riaditeľ Maroš Žilinka priznal, že na túto policajnú akciu sa pozerá s nádejou.

Mnoho politikov, ktorí proti Kováčikovi dlhodobo vystupujú kriticky, sa jeho zadržaniu potešilo. Štátnickejšie reagovala len ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. „Informácia o zadržaní špeciálneho prokurátora ma nijako neteší.

Takáto skutočnosť prehlbuje nedôveru v prokuratúru, ak človek na jej čele je trestne stíhaný, pričom on sám má v zásadnej kompetencii trestne stíhať tých, ktorí sa dopustili trestných činov.

Ak by sa preukázali podozrenia, že špeciálny prokurátor je naozaj vinný z páchania trestných činov, znamenalo by to hlboké spreneverenie sa poslaniu, ktoré má napĺňať. O to viac je dnes potrebné sústrediť sa na voľbu nového generálneho prokurátora, aby na čele prokuratúry stál človek, ku ktorému máme veľkú dôveru, že bude statočný,“ uviedla Kolíková.

Zadržanie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika médiá objednávali už niekoľko mesiacov a bolo im vyhovené. Vo videu na sociálnej sieti to skonštatoval predseda Smeru-SD Robert Fico. Zdôraznil, že platí prezumpcia neviny a súdy treba vynášať vtedy, keď je niekto právoplatne odsúdený.

„Nechcem sa zaradiť k politikom, čo mávli rukou a povedali padni komu padni, pretože veci vidím trochu inak. Čo sa týka zadržania a stíhanie Dušana Kováčika, toto médiá objednávali už niekoľko mesiacov a dnes im bolo vyhovené,“ povedal Fico. Tvrdí, že všetko bolo pripravené, médiá boli na mieste, informovali o zadržaní namiesto polície.

Zdôraznil, že rešpektuje prezumpciu neviny a nebude Dušana Kováčika odsudzovať, kým nebude právoplatne odsúdený. Pripomenul že Dušan Kováčik bol v roku 2004 aj pri ďalších voľbách zvolený s podporou koalície aj opozície. Pýta sa, či jeho zadržanie nebolo objednávkou tak, aby sa zakrylo to, čo robí premiér Igor Matovič.

„Je to odkaz neposlušným prokurátorom, sudcom a ľuďom? Skúste sa správať inak, ako to chcú médiá, skúste sa správať inak, ako to chce Igor Matovič. Popravíme vás a dopadnete tak isto, ako dopadol Dušan Kováčik alebo dopadol pán Truban, alebo ďalší,“ dodal.