Úvod Z DOMOVA Fico: Na predstaviteľov Smeru chystá vládnuca moc ďalšie obvinenie

Fico: Na predstaviteľov Smeru chystá vládnuca moc ďalšie obvinenie

Robert Fico. (Foto: archív)

Na predstaviteľov Smeru-SD má vládnuca moc chystať ďalšie obvinenie. Tvrdí to predseda Smeru-SD Robert Fico. „Šíria sa informácie, že sa pripravuje ďalšie obvinenie a že nás budú chcieť opäť zatvoriť,“ povedal na mediálnom brífingu.

Trestné konania vedené aj proti nemu označil za zmanipulované. Zopakoval, že vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry a prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry majú pracovať na základe politických objednávok a byť tak prostriedkom politického revanšu.

„Podávame rôzne podania, počnúc návrhom generálnemu prokurátorovi či sťažnosti na postup vyšetrovateľov. Obrátili sme sa už na Európsky súd pre ľudské práva,“ vyhlásil v súvislosti s aprílovým obvinením zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

„Dozorujúci prokurátor Matúš Harkabus prehliada antedatovanie jednotlivých dokumentov,“ poukázal na nezrovnalosti v trestnom konaní exminister vnútra Robert Kaliňák, ktorý rovnako čelí obvineniu.

Fico tvrdí, že manipulácie sú vo viacerých prípadoch. „Úrad špeciálnej prokuratúry je preukázateľne riadený politikom, človekom, ktorý je Igorovi Matovičovi zaviazaný,“ podotkol. Hovorí o pokynoch urobiť zo Smeru-SD zločineckú skupinu a pozatvárať predstaviteľov opozície.

Ministerstvo vnútra SR vníma uvedené tvrdenia ako politické a hrubo manipulatívne. „Spochybňovanie procesov vnímame ako snahu o prikrytie závažných podozrení z minulosti a snahu o prekrytie závažných podozrení z obrovských korupčných krokov dvanástich rokov vládnutia zástupcov predmetnej politickej strany,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Zdôraznila, že orgány činné v trestnom konaní sú slobodné. „Dôkazom toho je, že ľudia spriaznení s vládami Smeru vypovedajú o vážnych podozreniach z obrovských korupčných krokov a ďalších závažných podozreniach z trestných činov,“ vyhlásila.

„K verejne vyslovovaným tvrdeniam obvinených osôb sa Úrad špeciálnej prokuratúry vyjadrovať nebude, dozor nad zachovávaním zákonnosti v prípravnom konaní je vykonávaný v zmysle príslušných ustanovení Trestného poriadku a iných všeobecne záväzných právnych predpisov,“ povedal pre médiá hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

Policajný vyšetrovateľ v apríli v rámci akcie Súmrak obvinil Fica a exministra vnútra Kaliňáka zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.