Úvod Z DOMOVA Fico napísal na medzinárodnú centrálu Transparency International: Slovenská pobočka slúži vláde ako...

Fico napísal na medzinárodnú centrálu Transparency International: Slovenská pobočka slúži vláde ako PR agentúra

Foto: TASR

Tak ako predčasom predseda Smeru-SD Robert Fico avizoval, podal na centrálu medzinárodnú centrálu Transparency International v Berlíne oficiálnu sťažnosť na činnosť slovenskej pobočky Transparency International Slovensko (TIS).

Zdôvodnil to tým, že sa spreneverila hodnotám boja proti korupcii a netransparentnosti a dnes vystupuje ako čisto provládna agentúra. V texte sťažnosti adresovanej šéfke organizácie Delii Ferreira Rubio vyslovil presvedčenie, že TIS popiera princípy a hodnoty boja proti korupcii a netransparentnosti.

“Otvorene sa zapája do politickej súťaže a jednostranne, otvorene a nekriticky podporuje rozhodnutia vlády Slovenskej republiky vo verejnom obstarávaní a nevhodne zasahuje do politickej diskusie o vážnych spoločenských témach, ako bola aj tragédia bývalého prezidenta Policajného zboru SR generála M. Lučanského,” píše Fico.

Ďalej pripomenul, že TIS takto verejne podporila a odsúhlasila netransparentný nákup 10 miliónov kusov antigénových testov z októbra 2020 a ďalší nákup 2,6 milióna kusov z decembra 2020.

“Čo sa týka nákupu z októbra 2020, vláda SR ho realizovala v neštandardnom tendri prostredníctvom malej firmy Eurolab Lambda, ktorá neponúkla ani najnižšiu cenu a ktorá mala byť vylúčená zo súťaže.

Dôvodom bolo, že mala nedoplatky v sociálnom poistení. Vláda SR doteraz nevysvetlila, prečo nákup testov neuskutočnila priamo od výrobcu, firmy Biosensor z Južnej Kórei,” pokračuje šéf opozičnej strany.

Pripomenul tiež, že sprostredkovateľ, firma Eurolab Lambda odmieta uverejniť cenu, za ktorú testy od spoločnosti Biosensor pre štát nakúpila. Informácie z trhu podľa neho potvrdzujú,  že rozdiel medzi kúpnou cenou a cenou, za ktorú predala spoločnosť Eurolab Lambda testy štátu, môže predstavovať niekoľko miliónov eur.

“Ešte závažnejšie je prepojenie spoločnosti Eurolab Lambda na predsedu vlády SR Igora Matoviča a podpredsedu vlády SR Richarda Sulíka, v rezorte ktorého prišlo k nákupu.

Majiteľ spoločnosti Eurolab Lambda  je súčasne majiteľom spoločnosti BESST, ktorá prevádzkuje súkromnú školu. Obidve deti premiéra sú žiakmi tejto školy a manželka premiéra dva roky pôsobila vo vedení školy.

V prípade podpredsedu vlády SR Sulíka ide o prepojenie cez osobu Ivana Juráša, ktorý v minulosti v spoločnosti Eurolab Lambda pôsobil ako predseda predstavenstva, osobu, ktorá bola pri vzniku Sulíkovej politickej strany, kandidovala za ňu, a ktorá bola touto stranou nominovaná do významnej štátnej funkcie.

Foto: archív

TIS tieto vážne osobné prepojenia úmyselne odignorovala a verejne na ne reagovala útokom proti opozičným predstaviteľom v blogu pod názvom „Kupovali štátne rezervy rýchlotesty ‘na Kičuru?’“.

Je nevídané, aby v politickej diskusii o vážnej téme mimovládna organizácia tohto rangu odmietla oprávnenú kritiku na vládu SR a pristúpila k politickému útoku na predstaviteľa opozície,” uvádza Fico.

Vzápätí pripomína, že mimoriadne vážny je aj druhý nákup 2,6 milióna testov z decembra 2020. Ako doplnil, napriek diskusii a kritike prvého nákupu testov z októbra 2020 sa podpredseda vlády Sulík rozhodol sám, bez akejkoľvek súťaže, priamo podpísať zmluvu znova s firmou Eurolab Lambda na dodávku tých istých kórejských testov.

Tentokrát bola cena jedného testu vyššia o 0,50 eura. Fico podotýka, že slovenská pobočka Transparency International opäť tento priamy, netransparentný a sprostredkovaný nákup otvorene verejne podporila.

“Predstaviteľov opozície doslova vyrušuje skutočnosť, že citovaný verejný blog na podporu týchto nákupov a otvorený útok proti opozícii vznikol vďaka finančnej podpore Open Society Initiative for Europe Georgea Sorosa, čo autori blogu Lukáš Zajac, Michal Piško a Gabriel Šípoš priamo potvrdzujú v texte blogu.

Som nútený pripomenúť aj zásah TIS do vážnej verejnej diskusie o tragédii bývalého prezidenta Policajného zboru SR generála Milana Lučanského, ku ktorej prišlo počas väzby generála.

TIS verejne doslova kritizovala tie slovenské médiá, ktoré podávali iný obraz o tragédii, ako si želala a šírila vláda SR. Nie je mi známe, že by hodnotenie práce médií a útok proti ním v prospech vlády patrilo do náplne práce TIS.

Z dôvodov uvedených vyššie je veľmi ťažké rešpektovať činnosť TIS. Je príkladom úplnej zmeny nezávislej mimovládnej organizácie na inštitúciu slúžiacu vláde ako politická PR agentúra.

Nemienim špekulovať o dôvodoch tejto zmeny, ale mimoriadne dôrazne sa ohradzujem proti praktikám TIS a Vás osobne žiadam o nápravu tohto neprijateľného stavu,” apeluje na vedenie Trnsparency Internalional Fico v závere svojho listu.

Reprodukcia: archív