Úvod Z DOMOVA Fico napísal Stoltenbergovi list vo veci zasahovania NATO do volieb v SR

Fico napísal Stoltenbergovi list vo veci zasahovania NATO do volieb v SR

Jens Stoltenberg. (Foto: archív)

Slovensko sa zmieta v kríze demokracie, právneho a sociálneho štátu, napísal v otvorenom liste generálnemu tajomníkovi NATO Jensovi Stoltenbergovi pri príležitosti jeho návštevy Slovenska predseda Smeru-SSD Robert Fico. V liste šéfa NATO oslovil familiárne Jens.

„Je veľmi pravdepodobné, že oficiálne slovenské miesta urobia všetko pre to, aby sa tento otvorený list k Tebe nikdy nedostal. To mi však ako predsedovi najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany na Slovensku nemôže zabrániť, aby som Ťa ako generálneho tajomníka NATO požiadal o zrušenie verejnej súťaže, ktorú NATO vyhlásilo na kampaň určenú pre SR s názvom ‚Why Ukraine Matters‘,“ píše ďalej Fico.

Podľa trojnásobného expremiéra je táto kampaň plánovaná na leto 2023 a plne zapadá do volebnej kampane pre predčasné septembrové parlamentné voľby. Fico v liste pripomína, že kampaň NATO má byť orientovaná na ľudí v konkrétnych vekových kategóriách mimo hlavného mesta Bratislavy, ktorí majú iný názor na vojenskú pomoc Ukrajine.

„Aj posledný politický laik chápe, že ide o kampaň NATO proti opozícii,“ prízvukuje Fico s tým, že ide o bezprecedentný zásah NATO do predvolebnej kampane v suverénnej krajine. Kampaň je podľa Fica opozíciou vnímaná ako prekročenie všetkých červených čiar „s devastačnými účinkami pre obraz NATO na Slovensku, ktorý bol v ostatných troch rokoch vážne poškodený“.

V liste líder strany Smer-SSD Stolteneberga vyzval, aby NATO túto kampaň zrušila, prípadne preložila po konaní parlamentných volieb. „Je to jediné solídne riešenie zodpovedajúce duchu demokracie a úcty k samostatnému suverénnemu štátu, ktorý chceme aj naďalej na Slovensku budovať,“ uviedol na záver otvoreného listu Fico.

NATO nechce zasahovať do kampane nv SR, reagoval na mediálnom brífingu na Slovensku generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na otvorený list predsedu Smeru-SSD. Aliancia podľa neho chráni demokraciu, otvorenosť a slobodu a nemá v úmysle zasahovať do vnútorných politických záležitostí jednotlivých štátov.