Úvod Z DOMOVA Fico: Návrat zrušených obedov zadarmo je víťazstvo ľavicovej politiky

Fico: Návrat zrušených obedov zadarmo je víťazstvo ľavicovej politiky

Foto: archív

Od začiatku mája sa štát vráti k plošnému dotovaniu obedov pre deti v materských a základných školách. Stane sa tak na základe pozmeňujúceho návrhu poslankyne NR SR za hnutie Sme rodina Petry Krištúfkovej, ktorý v rámci novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi schválil parlament.

Na každý obed dieťaťa v poslednom ročníku materskej školy štát prispeje sumou 1,40 eura, na obed žiaka prvého stupňa na základnej škole sumou 2,10 eura a na obed žiaka druhého stupňa na základnej škole sumou 2,30 eura.

Plošné dotácie na stravu pritom nebudú mať vplyv na čerpanie daňového bonusu na dieťa. Rodič dieťaťa bude musieť o poskytnutie dotácie požiadať pri zápise dieťaťa na stravovanie v školskej jedálni.

Dotáciu na stravu v súčasnosti štát poskytuje v sume 1,30 eura za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole alebo vyučovania v základnej škole a odobralo obed.

Dotáciu však nevypláca plošne na všetky deti. Smeruje len na obedy pre deti z rodín v hmotnej núdzi alebo pre deti v materských a základných školách, v ktorých je v hmotnej núdzi najmenej polovica detí.

“Myslím si, že jedným z najväčších symbolov vládnutia Smeru bolo zavedenie obedov zadarmo,“ komentoval predseda strany Smer-SD Robert Fico návrat k sociálnemu opatreniu, ktoré dosluhujúca vládna koalícia predčasom zrušila, aby ho pred blížíacimi sa parlamentnými voľbami opäť zaviedla.

Fico dodal, že krok jeho vlády vychádzal z toho, že keď v tom čase rodičia platili za jedno školopovinné dieťa na základnej škole okolo 30 eur za obedy mesačne, pri viacerých deťoch poskytovanie takýchto obedov zadarmo bola významná pomoc. Dvedčí o tom fakt, že dovtedy chodila na obedy len asi polovica žiakov.

Matovičova láda po svojom nástupe v roku 2020 nástupe rozhodla o zrušení obedov zadarmo napriek tomu, že z pôvodných tridsiatich eur v dôsledku stúpajúcich nákladov vyšli rodičov obedy na jedno dieťa na niektorých školách až 50 eur.

Pre Fica je dôležité, že v tejto ťažkej ekonomickej situácii budú môcť rodičia profitovať z rozhodnutia, ktoré patrí do jasnej hodnotovej výbavy ich strany. Preto poslanci Smeru-SD zahlasovali v parlamente za uvedený koaličný návrh.

Opozičný líder označil návrat obedov zadarmo za víťazstvo ľavicovej politiky. Kritizoval však, že opatrenie najprv zrušili, a teraz ho idú vracať späť. Dodal, že strana návrat obedov zadarmo víta, no zároveň sa smeje na predstaviteľoch bývalej vládnej koalície.