Úvod Z DOMOVA Fico o blamáži s ropou: Sulík, Heger a Korčok úmyselne poškodili ekonomické...

Fico o blamáži s ropou: Sulík, Heger a Korčok úmyselne poškodili ekonomické záujmy Slovákov

Robert Fico. (Foto: archív)

Opozičný Smer-SD podal žiadosť na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, na ktorej by sa mali poslanci zaoberať odvolaním ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Návrh okrem zástupcov Smeru-SD podpísali aj nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa. Predseda parlamentu musí schôdzu zvolať do siedmich dní.

Zvolanie schôdze poslanci odôvodnili pasivitou Sulíka pri predkladaní návrhov na zmiernenie vplyvov zdražovania energií a pohonných hmôt. Výsledkom nečinnosti ministra je podľa nich nekontrolovateľný nárast cien energií a pohonných hmôt s drastickými dopadmi na životnú úroveň.

„Rozhodujúcim momentom, ktorý viedol skupinu poslancov NR SR k podaniu tohto návrhu, bola absolútna ignorancia slovenských národných ekonomických záujmov pri ostatnom zasadnutí Európskej rady, na ktorej lídri členských štátov EÚ prijali ďalšie sankcie proti Ruskej federácii, okrem iného aj v oblasti dovozu a spracovania ruskej ropy,“ uviedli poslanci.

Sankcie podľa navrhovateľov výraznejšie poškodia Slovensko, jeho občanov a podnikateľskú sféru ako samotnú Ruskú federáciu. Hoci EÚ umožní dovoz ruskej ropy ropovodmi, problémy bude mať slovenská rafinéria Slovnaft so zákazom dovozu pohonných hmôt a olejov vyrobených z ruskej ropy do štátov EÚ.

Rafinéria nebude môcť produkty exportovať a musela by produkciu znížiť pod technologické minimum. Sulík tvrdí, že o týchto komplikáciách premiéra Eduarda Hegera ešte pred samitom EÚ v Bruseli informoval. Ten mu mal odpovedať, že na samite nebude bojovať za lepšie podmienky pre Slovensko a necháva to na premiéroch Česka a Maďarska.

Predseda Smeru-SD Robert Fico prisudzuje vinu za vzniknutú situáciu aj premiérovi Hegerovi a ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivanovi Korčokovi. Fico hovorí “ekonomickej vlastizrade”: Sulík, Heger aj Korčok podľa neho úmyselne poškodili ekonomické záujmy Slovákov, pričom najväčšiu mieru zodpovednosti má minister hospodárstva.