Úvod Z DOMOVA Fico o kauze NAKA: Toto je zločinecký režim, Lipšic bude niesť trestnoprávnu...

Fico o kauze NAKA: Toto je zločinecký režim, Lipšic bude niesť trestnoprávnu zodpovednosť

Robert Fico. (Reprofoto: Michaela Kolimárová)

Predseda Smeru-SD Robert Fico na mediálnom brífingu navrhol, aby kauzu okolo Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), kajúcnikov a stretnutia vysokých štátnych funkcionárov v budove SIS už nevyšetrovala špeciálna prokuratúra, ale aby prípad prebrala Národná rada SR.

Fico tvrdí, že na Slovensku existuje dopredu pripravovaný systém likvidácie opozície, pretože strany súčasnej koalície to podľa neho považujú za jedinú agendu, ktorá zaberá na voličov. Ide podľa neho o systém udavačov – kajúcnikov.

„Tento systém im začal perfektne fungovať, našili si ľudí podozrivých zo závažnej trestnej činnosti a povedali im, že ak budú udávať iných, ak si budú vymýšľať, tak za svoje skutky nebudú niesť zodpovednosť.“ Konkrétne spomenul Ľudovíta Makóa, Bernarda Slobodníka a Borisa Beňu.

Líder Smeru pripomenul, že podľa medializovaných informácii mal expremiér Igor Matovič sľúbiť 20 miliónov eur pre SIS v prípade, že bude zabezpečený prechod Makóa z Finančnej správy do tajnej služby.

Zverejnil aj novú informáciu, že Igor Matovič mal už ako predseda vlády vypovedať, že sa opakovane stretával s Bernardom Slobodníkom. Preto Robert Fico tvrdí, že systém udavačov, na základe ktorého boli posielaní mnohí obvinení do väzby, bol personálne napojený na Matoviča.

Uviedol, že NAKA cez svojich operatívcov „pripravovala udavačov na to, čo majú presne hovoriť vo svojich výpovediach“. Aj v tejto spojitosti sa podľa neho v polícii odohráva „vojna policajtov“.

Fico povedal, že má informácie od obhajcov, že napríklad kajúcnik Slobodník mal mať pri výpovedi pripravený papier, z ktorého čítal. „To bolo literárne dielo. Plynule hovoril… dátumy, mená, všetko,“ ozrejmil Fico.

Aj bývalý predseda vlády, podobne ako nezaradený poslanec Šutaj Eštok, hovorí o vyšetrovateľovi Jánovi Čurillovi. Ten mal podľa informácii Fica podávať “udavačom” inštrukcie, čo majú hovoriť.

„Ako to nazvať, keď sa pripravia udavači, ktorí klamú tak, že ich na to inštruujú vyšetrovatelia NAKA? To je zločinecký režim. Keby sa dali dohromady predstavitelia gestapa a ŠtB, tak to nevymyslia. A to hovorím s plnou vážnosťou,“ povedal Fico.

Foto: archív

Tento systém bol podľa neho mimoriadne úspešný, keďže takto „dostali“ bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, či exprezidenta policajného zboru Tibora Gašpara. Fico uviedol, že ako prvý na to začal upozorňovať dnes už bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský.

„Prvého potrebovali umlčať Pčolinského, pretože SIS pod jeho vedením začala hovoriť o tom, čo sa deje v tomto prostredí, ako sa pripravujú tie výpovede.“ Dodal, že Pčolinský podal aj trestné oznámenie a je podľa Fica zaujímavé, že dodnes nebol zbavený mlčanlivosti.

„Druhý, ktorý o tom začal hovoriť bol šéf operatívny NAKA Ján Kaľavský, ktorý presne tieto veci popisoval. A samozrejme, veľa začal hovoriť posledný šéf NAKA Branislav Zurian, ktorý okrem iného hovoril o prepojení Matoviča a Makóa.“ Pri všetkých troch podľa Fica použili mimoriadnu policajnú hrubosť.

Po tom, čo prehovorili Pčolinský, Kalavský a Zurian, sa podľa Fica vláde začal rúcať systém kajúcnikov a preto sa predstavitelia koalície a ústavní činitelia stretli na dôvernom stretnutí na pôde SIS.

Premiér Eduard Heger priznal, keď povedal, že sa na stretnutí zaoberali iba podrobnosťami spravodajských informácií. Toto vyjadrenie podľa šéfa Smeru nesedí so slovami prezidentky Čaputovej, podľa ktorej išlo o rokovanie „o spolupráci“.

„Oklamala celý národ,“ dodal na margo prezidentky šéf Smeru-SD. „O tomto stretnutí klamú všetci. Boli poskytnuté informácie o ovplyvňovaní udavačov,“ podotkol Fico a opýtal sa, či následné zásahy polície proti Kaľavskému a Zurianovi s cieľom umlčania menovaných neboli produktom rozhovoru „rady desiatich“ v “pivnici” SIS.

Ak je Branislav Zurian mimo územia Slovenskej republiky, podľa názoru Fica by sa nemal vracať, „lebo ho zatvoria“. Fico mu verejne odporučil, aby s orgánmi činnými v trestnom konaní spolupracoval na diaľku.

Na stretnutí v budove SIS sa podľa Fica „najviac za udavačov bil“ špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. „Ak je v bordeli matka, tak Lipšic je matkou udavačov na Slovensku. Lebo on si ich tak choval, všetkých zastupoval, pri všetkých bol. Bojoval za nich ako lev.“

„Za to ako špeciálny prokurátor bude niesť nielen obyčajnú, ale aj trestnoprávnu zodpovednosť,“ tvrdí opozičný politik. Prokuratúra musí podľa Fica zastaviť všetky kroky spojené s uvedenou kauzou. „Iniciatívu musí prebrať Národná rada SR.“

Podľa neho je teraz na ťahu aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý by mal zastaviť činnosť Úradu špeciálnej prokuratúry. „Celá špeciálna prokuratúra je v tom namočená až po uši, lebo všetko odobrovali jej prokurátori.“

Daniel Lipšic. (Foto: archív)